Jak wyglądają księżyce krążące wokół Jowisza?

Jak wyglądają księżyce krążące wokół Jowisza?
Źródło zdjęć: © Źródło: youtube.com
Marcin Watemborski

06.07.2016 11:21, aktual.: 26.07.2022 18:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po 5 latach podróży z Ziemi sonda kosmiczna Juno weszła w orbitę Jowisza, wokół której będzie krążyła przez kolejne miesiące. Zadaniem sztucznego satelity jest wykonanie serii zdjęć planety. Po zakończeniu misji sonda ma wejść w atmosferę Jowisza.

W trakcie kilkumiesięcznego zbliżania się do Jowisza sonda Juno zarejestrowała timelapse, na którym widać obracające się wokół planety księżyce. Jest to pierwszy tego typu filmik pokazujący prawdziwą planetę, a nie cyfrowe rendery.

Pierwsze zdjęcie z timelapse'a zostało uchwycone 12 czerwca, kiedy sonda była oddalona o około 16 milionów kilometrów od Jowisza. Ostatnie natomiast powstało 29 czerwca z odległości niecałych 5 milionów kilometrów. Mimo tak dużej odległości sonda bez problemu uwieczniła gazową planetę wraz z jej naturalnymi satelitami.

Księżyce Jowisza, które widoczne są na filmie, to Io, Europa, Ganimedes oraz Kalisto. Są to te same satelity, które obserwował przez swój teleskop Galileusz i które rozpoczęły rewolucję dotyczącą Układu Słonecznego i doprowadziły do upadku naukowca.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)