Zobaczcie najlepsze zdjęcia konkursu GDT European Wildlife Photographer of the Year 2016
Szesnasta edycja konkursu, organizowanego przez Niemieckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody (GDT), przyniosła wiele wspaniałych ujęć. Prezentujemy Wam konkretną dawkę inspiracji i wierzymy, że niedługo zobaczymy tu Wasze zdjęcia.
Tytuł Europejskiego Fotografa Dzikiej Przyrody 2016 roku dostał Audun Rikardsen – norweski fotograf oraz biolog – prezentując zdjęcie pod tytułem „A Breath in the Polar Night”. Rikardsen jest profesorem biologii na Uniwersytecie w Trosmo. Jako temat swoich badań i prac fotograficznych wybrał życie i zachowanie waleni. By ująć ich piękno spędził prawie 100 dni na zamarzniętych terenach Europy Północnej. Do wykonania zwycięskiego zdjęcia posłużył mu aparat ze specjalnie zbudowaną przez niego obudową podwodną oraz autorski system oświetleniowy. Fotograf skonstruował sprzęt, by ułatwić sobie robienie zdjęć podczas nocy polarnej.
W poniższej galerii prezentujemy wam prace, które zajęły pierwsze i drugie miejsca spośród kilkudziesięciu nagrodzonych. W trakcie obrad jury pojawił się temat, który wiecznie przewija się przez wszystkie konkursy fotograficznie, a mianowicie manipulacja obrazem.
W ramach selekcji miała zostać odrzucona część prac, które zakwalifikowały się do finału. Powodem była przesadzona obróbka. Według oceniających naruszała ona rzeczywisty wydźwięk prac i ingerowała bardzo silnie w naturalność, co niejako stanowi sprzeczność w tematyce konursu, którym jest życie i zachowanie zwierząt w naturalnym dla nich środowisku.
Theo Bosboom, członek jury, zwraca uwagę na to, że postprodukcja nie powinna być zbyt silna. Wspomina on również o tym, że wiele z nadesłanych zdjęć wyglądało lepiej przed manipulacją, a fakt ich obróbki wpłynął na jego postrzeganie obrazu.
Więcej zdjęć znajdziecie na stronie konkursu.