Zobaczcie zdjęcia z aparatu z klocków Lego

Zobaczcie zdjęcia z aparatu z klocków Lego

Legotron Mk I - czy tym w ogóle da się robić zdjęcia? Owszem!
Legotron Mk I - czy tym w ogóle da się robić zdjęcia? Owszem!
Piotr Dopart
27.08.2011 07:43, aktualizacja: 01.08.2022 14:32

Zapewne niejeden z Was uśmiechnąłby się złośliwie słysząc o sprzęcie fotograficznym wykonanym przy użyciu popularnej zabawki, jednak zapewniam - te zdjęcia sprawią, że zmienicie zdanie. Może nawet rzucicie się aby odszukać swój stary zestaw klocków...

Choć Cary Norton - autor pomysłowego sprzętu - zbudował nietypowy aparat już w 2009 roku, to z powodu licznych poprawek i przebudowy urządzenia zdjęcia zostały udostępnione dopiero teraz. Trzeba przyznać, że było warto poczekać, gdyż fotografie robią niesamowite wrażenie! Przypominają trochę coś, co moglibyśmy znaleźć w szufladzie w domu rodziców.

Sam aparat (nazwany przez autora konstrukcji "Legotron Mark I") to analogowa puszka formatu 4x5, z "przypiętym" obiektywem 127 mm f/4,7, "kupionym za ok. 40 dolarów na eBay". Ostrzenie możliwe jest dzięki przesuwaniu elementu wewnętrznego po prowadnicy w przód i w tył - czyli dość awangardowo, a jednak w ramach zamierzonych zastosowań dość skutecznie. Wadą urządzenia jest jednak niewielki zakres ostrości - o fokusie na nieskończoność można tylko pomarzyć.

Mimo swoich ograniczeń, Legotron Mk I dobrze nadaje się do portretów - co zresztą możecie zobaczyć na własną rękę. Nie wiem jak Wy, ale ja jestem pod wrażeniem. W dodatku Norton już teraz zapowiada kolejną wersję, ze znacznymi ulepszeniami! Mam nadzieję, że nie trzeba będzie długo czekać.

Fot. Cary Norton
Fot. Cary Norton
Fot. Cary Norton
Fot. Cary Norton

Źródło: carynorton.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)