"Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" - zostałem nowym redaktorem prowadzącym portal WP Fotoblogia

"Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" - zostałem nowym redaktorem prowadzącym portal WP Fotoblogia
Marcin Watemborski

11.01.2018 07:40, aktual.: 26.07.2022 18:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnim tygodniu dotarło do naszej redakcji wiele pytań na temat dalszych planów. Chciałbym wam trochę opowiedzieć o tym, co będzie dalej. ”Nowy rok – nowy ja”, a raczej powinienem powiedzieć ”Nowy rok – nowa Fotoblogia”. Styczeń zaczął się dla Fotoblogii, jak i dla mnie, dość intensywnie – nie spodziewałem się tak wielkich zmian.

Nazywam się Marcin Watemborski – część z was mnie kojarzy, jako redaktora portalu WP Fotoblogia. Pracuję tu od ponad dwóch lat. Oprócz tego jestem fotografem portretowym i staram się cały czas rozwijać w tej dziedzinie.

n/z Marcin Watemborski (z lewej) oraz Szymon Szcześniak (z prawej)
n/z Marcin Watemborski (z lewej) oraz Szymon Szcześniak (z prawej)© © Krzysztof Basel

Interesuję się fotografią od 2006 roku. Wszystko zaczęło się przypadkiem, gdy mój tato kupił małą cyfrówkę, którą zacząłem mu podbierać. Fotografowałem wszystko, co było dookoła mnie – znajomych, wydarzenia – generalnie dokumentowałem swoje życie codzienne. Aparat stał się moim sposobem na zapamiętanie chwil i wyrażanie siebie, bo właściwie - niespecjalnie lubię i umiem mówić o sobie.

n/z Szymon Piotr z cyklu "local heroes"
n/z Szymon Piotr z cyklu "local heroes"© © Marcin Watemborski

Z czasem ta pasja się znacznie rozwinęła – zacząłem robić zdjęcia na koncertach oraz różnych wydarzeniach. Współpracowałem z redakcją Alternation Music Magazine oraz portalem dlaStudenta.pl. Poszedłem na studia dziennikarskie ze specjalnością o dumnej nazwie: ”Media cyfrowe i komunikacja elektroniczna”. Studia magisterskie upłynęły mi na kierunku ”Fotografia w multimediach” na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Wyszło na to, że z wykształcenia zostałem dziennikarzem i fotografem, ale to tak nie działa. Dziennikarzem nie zostaje się przez szkołę, a przez praktykę. Cały czas pisałem wiele różnych tekstów, robiłem relacje fotograficzne, próbowałem swoich sił w kreacji i portrecie artystycznym. To właśnie w tym ostatnim odnalazłem swoją prawdziwą miłość.

Pamiętam dzień, w którym przyszedłem do redakcji Fotoblogii na rozmowę o staż. Cynk o wszystkim dał mi mój promotor ze studiów – doktor Michał Otrocki. Jestem mu niesamowicie za to wdzięczny, bo był to dzień, który zmienił moje życie zawodowe. Zacząłem pracę w portalu. Początkowo moim zadaniem było pisanie tekstów inspiracyjnych, z czasem pojawiły się poradniki, newsy branżowe i felietony – obejrzałem setki tysięcy zdjęć, rozmawiałem z wieloma fotografami i wielu z nich zostało moimi kolegami. Przez ostatnie 2 lata napisałem ponad 1990 tekstów. Zabawne, bo urodziłem się właśnie w 1990 roku.

Cały czas pracuję nad własnymi projektami fotograficznymi. W 2016 roku skończyłem cykl portretowy ”epitafium /nad grobem/”, który zawiera 50 zdjęć w mini-seriach. Jego kontynuacją jest projekt ”LONELINESS”, który cały czas realizuję. W 2017 roku zrobiłem swój pierwszy dokument portretowy ”local heroes”, opowiadający o DJ-ach z wrocławskiej sceny techno i zapowiada się na to, że będę tworzył jego kolejną część z dużo większym rozmachem, ale na to potrzebuję czasu. Obecnie kończę kolejny materiał - ”MOI /bliscy/”, w którym oddaję cześć osobom, będącym najbliżej mnie. Jego premiera zbliża się wielkimi krokami. Publikowałem też swoje zdjęcia w wielu mediach: Vogue.it, K-Mag, HIRO Magazine. This! Magazine, Ellements Magazine, Inspire Magazine, Scorpio Jin czy SHOT.

Przez te prawie 12 lat przygody fotograficznej przeszedłem przez 15 aparatów (cyfrowych i tradycyjnych), kilka porządnych obiektywów, metry błony fotograficznej, setki błysków, tysiące nieudanych zdjęć, dziesiątki zarwanych nocy i kilkanaście naprawdę wartościowych przyjaźni. Moja fotografia zmienia się tak, jak moje życie – cały czas gna do przodu i mam nadzieję, że już zawsze tak będzie. Moim największym marzeniem jest po prostu fotografowanie. To daje mi siłę każdego ranka i napełnia mnie poczuciem sensu życia.

Z końcem roku 2017 z redakcji odszedł Krzysztof Basel. Był świetnym redaktorem i wiele mnie nauczył, za co jestem mu niesamowicie wdzięczny. Każdego dnia dbał o to, bym rozwijał się jako redaktor. Był przede wszystkim moim mentorem, ale też kolegą - zawsze mogłem na niego liczyć.

Od lewej: Jakub Kaźmierczyk, Krzysztof Basel, Marcin Watemborski
Od lewej: Jakub Kaźmierczyk, Krzysztof Basel, Marcin Watemborski

Zostałem poproszony o objęcie stanowiska redaktora prowadzącego portal WP Fotoblogia. To dla mnie ogromne wyróżnienie, ale również wiele nowych obowiązków oraz poznawanie świata mediów od zupełnie innej strony, nie tylko redakcyjnej. Wiem, że chcę się rozwijać i chcę każdego dnia sprawiać, by ten portal był dla was, Czytelników, jeszcze lepszy.

n/z Marcelina Cysarz
n/z Marcelina Cysarz© © Marcin Watemborski

My, jako Redakcja, chcemy dostarczać wam jak najlepszych treści i zaspokajać waszą żądzę wiedzy. Służymy wam pomocą w kwestii doboru odpowiedniego sprzętu, ale też w samych kwestiach organizacyjnych - jak coś piszcie maila na adres: redakcja@fotoblogia.pl. Wraz ze mną w redakcji jest na stałe Marcin Falana, który ma naprawdę duże doświadczenie na polu fotografii i jest jednym z najlepszych specjalistów od sprzętu, jakiego znam. WP Fotoblogia to również aktywni blogerzy, którzy chcą się z wami dzielić swoimi doświadczeniami i wiedzą. Są to m.in: Kuba Kaźmierczyk, Michał ”Massa” Mąsior, Marcin Dobas, Maciej Galas, Paweł Baldwin, Borys Nieśpielak,

Jacek Spotnicki oraz wielu, wielu innych.

W imieniu swoim oraz współpracowników dziękuję wam za to, że z nami jesteście i pomagacie nam każdego dnia poszerzać horyzonty. Dziękuję wam za wszystkie opinie – te negatywne oraz pozytywne, ponieważ to one sprawiają, że wiemy jak patrzycie na świat fotografii. Czeka nas wspaniała podróż!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)