Zrób swoją własną kamerę cyfrową. Projekt jest dostępny w pełni za darmo

Zrób swoją własną kamerę cyfrową. Projekt jest dostępny w pełni za darmo

Zrób swoją własną kamerę cyfrową. Projekt jest dostępny w pełni za darmo
Marcin Watemborski
21.06.2022 08:13, aktualizacja: 26.07.2022 13:43

Znudziło ci się robienie aparatów z pudełek od zapałek, blaszek i kawałka filmu światłoczułego? Mamy dla ciebie wyzwanie. Spróbuj zrobić swoją własną kamerę cyfrową. Projekt dostaniesz całkowicie za darmo. Reszta to kwestia twojej inwencji twórczej.

O ile zrobienie aparatu na film potrafi być wręcz dziecinnie proste, tak w przypadku urządzeń cyfrowych jest już trudniej. Tu przydadzą się umiejętności, trochę sprzętu, ale przede wszystkim sensowny projekt, a tych, firmy fotograficzne nie udostępniają.

Z pomocą przychodzi Gaurav Singh ze swoim darmowym projektem kamery cyfrowej z wymiennymi obiektywami. Co ciekawe, złącze USB-C umożliwi również podłączanie różnych matryc, więc możliwości znacznie się poszerzają. Początkowo projekt Singha dotyczył jedynie kamery do celów przemysłowych, ale jej możliwości wzrosną wraz z potencjalną wymianą sprzętu.

Obraz

Całe urządzenie jest niezwykle kompaktowe i bazuje na 3 układach o rozmiarze 27 x 27 mm. Pierwsza płytka to kontroler USB podłączany do komputera, druga odpowiada za matrycę, a trzecia to serce kamerki, dzięki któremu pierwsze dwa moduły mogą się komunikować i współdziałać.

Gaurav skonstruował swoją kamerkę tak, by współpracowała z matrycami Sony IMX290, IMX327 oraz IMX462. Wszystkie sensory mają taką samą rozdzielczość i układ na płytce. Te 2-megapikselowe matryce pozwalają nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD, a dzięki trochę większym pojedynczym fotodiodom rejestrują więcej światła, co sprawi, że sprawdzą się trochę lepiej w gorszych warunkach oświetleniowych niż produkty konkurencji.

Obraz

Projekt z dokładnym opisem możecie pobrać z GitHuba.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)