Zrób to sam: Osłonka do fotograficznego monitora za 20 zł
Podczas zajmowania się retuszem, zwłaszcza przy kolorowaniu dobrze mieć odpowiednie światło, bez widocznych odblasków na monitorze. Przedstawiamy Wam sposób jak szybko i tanio poradzić sobie z tym problemem.
22.12.2015 | aktual.: 26.07.2022 19:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Profesjonalne osłony do monitorów są drogie i nie pasują do wszystkich modeli. Zawsze możecie wykorzystać Wasz kreatywny umysł i zdolności złotej rączki robiąc własną osłonę. Nie powinno wynieść to Was więcej niż kilka minut roboty i 20 złotych w kieszeni. Potrzebne materiały bez problemu nabędziecie w sklepach dla plastyków lub przez internet.
Będziemy potrzebowali:
- czarnego kartonu/ tektury introligatorskiej
- czarnych rzepów samoprzylepnych (jeśli nie są samoprzylepne przyda się również dwustronna taśma klejąca)
- ostrego noża lub nożyczek
Krok 1 – Mierzenie
Potrzebujemy zmierzyć szerokość i wysokość naszego monitora (wymiary A i B)
Krok 2 – Zaznaczenie i wycinanie
Musimy narysować maskę w kształcie trapezu na naszym kartonie. Szerokość górnej krawędzi powinna odpowiadać szerokości monitora, dolnej natomiast dwóm wysokościom oraz szerokości. Wysokość trapezu jest kwestią Waszych indywidualnych potrzeb.
Krok 3 – Naklejanie rzepów
Jesteśmy już blisko końca! Przyszedł czas na naklejenie rzepów. Przyklejcie je na dłuższej krawędzi naszego trapezu. Na każdej części przyklejcie po 3 kawałki rzepu – na skrajnych krawędziach oraz pośrodku, żeby nasza osłona nie odstawała od boków monitora. Jeśli używacie naprawdę dużego monitora warto dodać więcej rzepów. Przy odcinaniu kawałków rzepu nie oddzielajcie góry i dołu (strony z haczykami i przyczepnej).
Kiedy już mamy przyklejone rzepy do kartonu możemy rozdzielić górę i dół. Nieprzyklejony fragment rzepu naklejcie na krawędzie monitora tak, by pokrywały się z częściami na kartonie – chodzi o to, by były dobrze spasowane. Dzięki temu nasza osłona będzie się dobrze trzymała.
Krok 4 – Taniec zwycięstwa!
Zbudowanie takiej osłonki to ledwie kilkanaście minut, a zdecydowanie poprawi komfort pracy podczas obróbki.
Mała podpowiedź: Jeśli chcecie dodatkowo uszczelnić Waszą osłonkę łączenia trapezu możecie okleić z zewnątrz taśmą izolacyjną.
Pochwalcie się nam Waszymi konstrukcjami!