Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO
Eldar Nurkovic robi zdjęcia stockowe dla Getty Images. Ostatnio wykonał portret swojej dziewczyny, która studiuje farmację. Zdjęcie jej twarzy ze śladami po masce ochronnej jest tak mocne, że stało się symbolem kampanii WHO wspierającej lekarzy podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Całkiem niedawno pokazywaliśmy liczne selfie lekarzy i pielęgniarek po dyżurach, którzy mieli na twarzach odciśnięte ślady po maskach ochronnych. Ten sam motyw został wykorzystany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na plakacie promującym najnowszą kampanię społeczną. Stowarzyszenie koncentruje się w niej na służbach medycznych, które walczą z koronawirusaem na pierwszej linii frontu.
Eldar Nurkovic zrobił zdjęcie swojej dziewczynie w idealnym momencie. Kobieta na portrecie ściągała maskę ochronną po całym dniu jej noszenia, która oczywiście zostawiła na jej twarzy głębokie, odciśnięte ślady. W jej oczach widać strach i niepewność – emocje, które towarzyszą niemal każdemu członkowi służb medycznych podczas pandemii. Fotograf wyznaje, że jego partnerka jest bardzo przejęta tematem koronawirusa.
Po wykonaniu fotografii, Nurkovic wrzucił ją do swojego zbioru zdjęć na stronie Getty Images oraz do portfolio. Miał nadzieję, że ktoś się zainteresuje tym mocnym kadrem - i tak właśnie się stało. Niedługo po zamieszczeniu zdjęcia, zostało ono kupione przez WHO, jak również przez kilka innych organizacji rządowych i pozarządowych. Fotograf wiedział, że zrobił bardzo symboliczne zdjęcie, ale nie mógł wiedzieć, że przypadnie ono do gustu ludziom z dużych, ważnych organizacji.
Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.
COVID-19 - Środki bezpieczeństwa
W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.