Zrobili zdjęcia wnętrza reaktora w Fukushimie. To nie było łatwe zadanie

Zrobili zdjęcia wnętrza reaktora w Fukushimie. To nie było łatwe zadanie
12.02.2022 12:05
Zrobili zdjęcia wnętrza reaktora w Fukushimie. To nie było łatwe zadanie
Źródło zdjęć: © © International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID)/HitachiGE Nuclear Energy, Ltd.

Zdjęcia zostały wykonane, gdy zdalnie sterowany robot został umieszczony we wnętrzu uszkodzonego reaktora w Fukushimie. Widać na nich pozostałości radioaktywnego paliwa, które przypominają o katastrofie wywołanej trzęsieniem ziemi i towarzyszącym mu tsunami z 2011 roku.

Zdalnie sterowany robot wyposażony w sprzęt do fotografowania został umieszczony w jednym ze zniszczonych reaktorów w ramach misji rozpoznawczej. Jak donosi Associated Press, pierwsza taka próba miała miejsce w 2017 roku, ale zakończyła się niepowodzeniem. Dopiero teraz udało się zrobić zdjęcia, które mają pomóc w usuwaniu paliwa jądrowego.

Radioaktywne paliwo znajduje się na dnie trzech reaktorów, w których doszło do stopienia rdzeni po uszkodzenia systemów chłodzenia w elektrowni w Fukushimie. Eksperci uważają, że łącznie jest to 900 ton paliwa, a jego wydobycie zajmie od 30 do 40 lat.

Zdjęcie przedstawia wygląd głównego zbiornika paliwa w reaktorze nr 1. Widać na nim liczne uszkodzone struktury i najprawdopodobniej pozostałości paliwa, zanurzone w wodzie chłodzącej. Rzecznik Tokyo Electric Power Company (TEPCO) - Kenichi Takahara uważa, że konieczne są kolejne misje, aby potwierdzić odkrycia.

Oprócz zdjęć robot wykonał również pomiary promieniowania w reaktorze. W jednym z miejsc wynosił on dwa siwerty, co zdaniem Takahary jest dawką śmiertelną dla ludzi. W przypadku osób pracujących w elektrowni w Fukushimie roczny limit narażenia na promieniowanie został ustalony na 50 milisiwertów.

Operator elektrowni TEPCO przekazał w czwartek, że fotografie pomogą w wyznaczeniu tras dla kolejnych robotów oraz sond, które zostaną wysłane do reaktorów. Eksperci planują wykorzystać m.in. pięć robotów opracowanych przy współpracy Hitachi-GE Nuclear Energy i International Research Institute for Nuclear Decommissioning, konsorcjum finansowane przez japoński rząd.

Galerię dotychczas wykonanych fotografii można obejrzeć na oficjalnej stronie TEPCO.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)