Zwierzęta, które służyły w I i II wojnie światowej. Fotograf pokazał je w nowej odsłonie

Pies Jasper, który pomagał wykrywać miny.
Pies Jasper, który pomagał wykrywać miny.
Źródło zdjęć: © © Coulourised by Tom Marshall (PhotograFix)
Karolina Modzelewska

15.11.2021 20:23, aktual.: 26.07.2022 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czasach I oraz II wojny światowej zwierzęta pełniły różne funkcje. Niektóre z nich odegrały ważną rolę w walkach i bezsprzecznie zasłużyły na miano bohaterów, inne pozostawały wiernymi przyjaciółmi i towarzyszami w czasach niedoli. Tom Marshall, brytyjski fotograf postanowił uczcić ich pamięć odnawiając biało-czarne fotografie.

Tom Marshall to brytyjski artysta, który mieszka w pobliżu bazy Pułku Szkoleniowego Zwierząt Obronnych niedaleko Melton Mowbray w hrabstwie Leicestershire w Anglii, gdzie obecnie trenowane są psy oraz konie wojskowe. Mężczyzna każdego roku może podziwiać paradę z okazji Dnia Pamięci (Remembrance Day), który w tym roku przypadł na 14 listopada.

Jest to święto upamiętniające poległych żołnierzy, ale nie tylko. W tegorocznej paradzie uczestniczyło również Królewskie Stowarzyszenie Weterynaryjne Armii, aby przypomnieć o zwierzęcych ofiarach, które zginęły podczas wojen. Ich pamięć postanowił uczcić również Tom Marshall. Zrobił to, "kolorując" czarno-białe fotografie. Można je obejrzeć w serwisie Bored Panda, na oficjalnym profilu artysty na Facebooku - Tom Marshall - Photo Colouriser lub jego stronie internetowej.

Niektóre z odnowionych fotografii mają ponad 100 lat. Przedstawiają różnego rodzaju zwierzęta – koty, psy, konie czy gołębie. Część z nich została uhonorowana Medalem Dickina, który ma rangę Krzyża Wiktorii, czyli brytyjskiego odznaczenia za zasługi dla kraju. Jak zaznacza Bored Panda, w latach 1943-1949 medal został przyznany aż 54 razy – "32 gołębiom, 18 psom, 3 koniom i kotu okrętowemu".

Przykładem zwierzęcia odznaczonego Medalem Dickina jest przedstawiony na powyższym zdjęciu pies o imieniu Rip. Bezdomnego mieszańca teriera znalazł w Poplar w Londynie w 1940 roku E. King, który w czasie wojny zajmował się obroną przeciwlotniczą. Pies pomagał w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Przypisuje mu się uratowanie życia ponad 100 osób.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)