Zwycięskie zdjęcie w konkursie British Ecological Society pokazuje zależność zwierząt od ludzi

Zwycięskie zdjęcie w konkursie British Ecological Society pokazuje zależność zwierząt od ludzi
Źródło zdjęć: © © Roberto García Roa/ Zwycięzca / 2019 British Ecological Society photography competition
Justyna Kocur-Czarny

10.07.2020 10:40, aktual.: 13.07.2020 22:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Roberto García Roa sfotografował węża, który kurczowo oplótł drzewo. W tle widać płomienie. Pożary wywoływane przez ludzi i kłusownictwo to tylko niektóre z zagrożeń, z którymi muszą zmagać się te zwierzęta.

Celem konkursu jest rozpowszechnienie świadomości na temat zagrożeń ekologicznych. Wyróżnienia przyznawane są w sześciu kategoriach, w każdej osobno oceniane są prace studentów. Zwycięzca otrzymał 750 funtów (ok. 3795 złotych) nagrody oraz dwa aparaty analogowe ufundowane przez Lomography. W jury zasiedli fotografowie dzikiej natury z całego świata z Julesem Cox na czele.

Nie o zwycięstwo jednak chodzi, ale o szerzenie informacji na temat ekologii. Poruszające zdjęcie wykonał Andrew Whitworth, który spotkał leniwca w pobliżu drogi. Zwierzę cudem uniknęło zderzenia z samochodem. Nie pierwszy raz w konkursie fotograficznym widzę też zdjęcie pokazujące ucinanie rogu nosorożcowi. Ten wstrząsający zabieg wykonywany jest dla dobra zwierząt: ma zabezpieczyć je przed kłusownikami. Molly Penny zdobyła tym zdjęciem pierwsze miejsce w kategorii "Ekologia w akcji".

Obraz
© © Andrew Whitworth / 1 miejsce w kat. Ludzie i przyroda / 2019 British Ecological Society photography competition

Khristian V Valencia sfotografował rzadki okaz żaby "harlequin". W czasach globalnego kryzysu ekologicznego te zwierzęta są narażone na wyginięcie z powodu wyrębu lasów. Zwycięzca konkursu Roberto García Roa miał szczęście sfotografować rzadki okaz fluorescencyjnego skorpiona. Ta nietypowa przypadłość nie jest jeszcze wyjaśniona przez biologów i zdarza się w różnych królestwach: od bakterii po zwierzęta.

Naczelną zasadą konkursu jest dbanie o dobro fotografowanych zwierząt i roślin. Uczestnicy muszą zapewnić, że żadnemu ze stworzeń nie stała się krzywda, a w przypadku pracy z gatunkami zagrożonymi, posiadać odpowiednie zezwolenia. Więcej zdjęć i informacji dostępnych na stronie British Ecological Society.

Obraz
© © Peter Hudson / Zwycięzca w kat. Sztuka ekologii / 2019 British Ecological Society photography competition
Obraz
© © Khristian V Valencia / Zwycięzca w kat. Z bliska / 2019 British Ecological Society photography competition
Obraz
© © Molly Penny / Zwycięzca w kat. Ekologia w akcji / 2019 British Ecological Society photography competition
Obraz
© © Roberto García Roa/ Zwycięzca w kat. Z bliska / 2019 British Ecological Society photography competition
Obraz
© © Pablo Javier Merlo / Zwycięzca w kat. Dynamiczne ekosystemy / 2019 British Ecological Society photography competition
Obraz
© © Gergana Daskalova / Zwycięzca w kat. Ludzie i natura / 2019 British Ecological Society photography competition
Obraz
© © Roberto García Roa / Zwycięzca w kat. Dynamiczne ekosystemy / 2019 British Ecological Society photography competition
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)