To zdjęcie wygrało konkurs SkyPixel 2017, chociaż nie powinno było się tam znaleźć

To zdjęcie wygrało konkurs SkyPixel 2017, chociaż nie powinno było się tam znaleźć

To zdjęcie wygrało konkurs SkyPixel 2017, chociaż nie powinno było się tam znaleźć
Źródło zdjęć: © © Zay Yar Lin
Marcin Watemborski
01.03.2018 11:53, aktualizacja: 26.07.2022 18:07

Wiecie, jak to jest na konkursach – czasem ktoś coś przeoczy, czasem ktoś coś usunie ze zdjęcia i zapomni o tym powiedzieć… a czasem nawet zapomni wspomnieć, że wykonał pracę w innym roku i innej technice, niż przewiduje regulamin. Cóż – tak właśnie było ze zdjęciem autorstwa Zay Yar Lin.

Niedawno firma DJI ogłosiła zwycięzców konkursu fotografowania dronami SkyPixel. Własnie wypłynęły pierwsze kontrowersje związane z całym przedsięwzięciem. Okazuje się, że zdjęcie, które wygrało kategorię krajobrazową nie zostało zrobione dronem, ani nawet w 2017 roku, jak przewidywał regulamin.

Zasady właściwie nie mówią o dronie, ale ”jakiejkolwiek platformie powietrznej”. Według tego, co donosi PetaPixel – zdjęcie autorstwa Zay Yar Lin pochodzi z 2014 roku i powstało z poziomu bambusowej platformy, która zdecydowanie nie była latającym dywanem i nie unosiła się samoistnie. Zostało podobno wykonane Nikonem D750.

Po całym zamieszaniu zdjęcie zostało zdyskwalifikowane. Co ciekawe – pojawiło się w 2015 roku w konkursie National Geography Traveler Photo oraz rok później w Sony World Photography Awards, zdobyło nawet nagrodę Amateur Photographer of the Year 2016.

Autor zdjęcia tłumaczy, że jego Nikon D750 był przyczepiony do 6-śmigłowego drona, który znajdował się na bambusowym podeście. Podobno fotograf nie wiedział o tym, że praca musiała być wykonana w 2017 roku, co brzmi jak czysty absurd. Dziwne, że podczas wcześniejszych wypowiedzi autor zapomniał wspomnieć o dronie.

Nie rozumiem, jak nie sprawdzone wcześniej zdjęcie mogło wejść do konkursu i zająć w nim prestiżowe miejsce. Ta sytuacja podkreśla po raz kolejny potrzebę weryfikacji zgłaszanych prac. Przynajmniej tych, które pretendują do zajęcia miejsca na podium.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)