Zwycięzcy konkursu Syngenta Photography Award w walce z niedoborem zasobów naturalnych
Marcin Falana
Ekologia, ochrona środowiska i zasobów naturalnych to nośne tematy fotograficzne. W drugiej edycji konkursu Syngenta Photography Award tematem przewodnim był niedobór i odpady. Zobaczcie jak poradzili sobie z nim fotografowie.
Drugie miejsce w kategorii profesjonalistów zdobył Rasel Chowdhury z Bangladeszu za swój cykl zdjęć obrazujących zanieczyszczenie rzeki Buriganga, która dławi się rozwojem cywilizacji na jej brzegach.
Trzecie miejsce wśród profesjonalistów zdobył brytyjski fotograf Richard Allenby-Pratt za swój cylk zdjęć pokazujący jak rozwój cywilizacji jest w stanie zmienić otaczający krajobraz. Nieskrępowany rozwój ekonomiczny konsumuje i eksploatuje środowisko naturalne. Cykl pokazuje jeszcze niedawno nietknięty krajobraz Emiratów, który jest obecnie usiany różnego rodzaju infrastrukturą.
Pierwsze miejsce w kategorii otwartej przypadło fotografowi z Niemiec. Benedikt Partenheimer zadaje pytanie po co nam dobrobyt i bogactwo, gdy żyjemy w miastach, w których nie ma czym oddychać. Na zdjęciu miasto Shanghai w Chinach za zasłoną ze smogu.
Drugie miejsce w kategorii otwartej przypadło francuskiej fotografce Camille Michel, która wykonała zdjęcia na Grenlandii, na wyspie Uummannaq. Zamieszkują ją Inuici, którzy są w pewien sposób zawieszeni między współczesnością i tradycją. Krajobraz wokół nich jest jednocześnie piękny i niepokojący.
Trzecie miejsce w kategorii otwartej przyznano za projekt pokazujący suszę w Kenii. Wykonał go włoski fotograf na co dzień mieszkający w Paryżu Stefano De Luigi.
Coś musi się zmienić. W ciągu ostatnich 50 lat zapotrzebowanie na zasoby naturalne podwoiło się. Jeżeli nadal będziemy z nich korzystać w ten sposób oraz wytwarzać odpady w dotychczasowym tempie do 2030 roku będziemy potrzebowali dwóch planet, ale do dyspozycji mamy tylko jedną.
W świecie ograniczonych zasobów niedostatek i odpady stały się podstawowymi kwestiami społecznymi i politycznymi naszych czasów. Jak możemy zapewnić kolejne pokolenia, że jest wystarczająco ziemi, żywności i wody.