Zwycięzcy Mobile Photography Awards 2016 udowadniają, że do zrobienia dobrej fotografii wystarczy smartfon

Konkurs Mobile Photography Awards poświęcony jest zdjęciom wykonanym za pomocą urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Idea przedsięwzięcia koncentruje się wokół tego, że nie jest potrzebny drogi, profesjonalny sprzęt, by zrobić dobre zdjęcie. Zwycięzcą pierwszej nagrody w konkursie został Giles Clarke. Nowojorski fotograf zaprezentował surowe, a zarazem poetyckie portfolio reporterskie. Jego zdjęcia zawierają relacje z działań wojennych, życia codziennego oraz wydarzeń politycznych.
Konkurs Mobile Photography Awards poświęcony jest zdjęciom wykonanym za pomocą urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Idea przedsięwzięcia koncentruje się wokół tego, że nie jest potrzebny drogi, profesjonalny sprzęt, by zrobić dobre zdjęcie. Zwycięzcą pierwszej nagrody w konkursie został Giles Clarke. Nowojorski fotograf zaprezentował surowe, a zarazem poetyckie portfolio reporterskie. Jego zdjęcia zawierają relacje z działań wojennych, życia codziennego oraz wydarzeń politycznych.
Źródło zdjęć: © © Giles Clarke / Grand Prize oraz I miejsce w kat. Photo Journalism / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Marcin Watemborski

15.02.2017 14:03, aktual.: 15.02.2017 21:45

Przed Wami zbiór prac, które zostały nagrodzone w konkursie fotografii mobilnej Mobile Photography Awards 2016. Giles Clarke z Nowego Jorku został wybrany przez jury najlepszym z fotografów. Udowodnił tym samym, że prawdą jest stare powiedzenie Chase’a Jarvisa, że „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”.

Giles Clarke urodził się w Londynie w 1965 roku, a fotografią zajął się na poważnie w latach 80., kiedy to przebywał w Berlinie. W 1995 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie przez rok pracował w studiu Richarda Avedona. Później przez 10 lat zajmował się produkcją telewizyjną dla Channel 4 UK w Hollywood. Przez ostatnie lata jednak poświęcił się pracy społecznej i nagłaśnianiu sytuacji, które wymagają interwencji.

W konkursie zostali wyróżnieni również Polacy, lecz niestety żaden z naszych rodaków nie uplasował się na I miejscu.

We współzawodnictwie przewidzianych jest aż 19 kategorii, które rozciągają się od portretu przez architekturę, abstrakcję i reportaż, aż do fotomontażu. W tegorocznym jury konkursu zasiedli: James Bacchi, Anette Schutz, Evgeny Tchebotarev, Jen Pollack Bianco, Brendan O Se, Susannah Perlman, Stefano Fantoni, Sheldon Serkin, Andy Butler, Joanne Carter oraz Christopher Wahl.
We współzawodnictwie przewidzianych jest aż 19 kategorii, które rozciągają się od portretu przez architekturę, abstrakcję i reportaż, aż do fotomontażu. W tegorocznym jury konkursu zasiedli: James Bacchi, Anette Schutz, Evgeny Tchebotarev, Jen Pollack Bianco, Brendan O Se, Susannah Perlman, Stefano Fantoni, Sheldon Serkin, Andy Butler, Joanne Carter oraz Christopher Wahl.© © Jennifer Thomas / I miejsce w kat. Architecture & Design / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Aby zgłosić się do konkursu wymagana jest rejestracja. Niestety udział jest płatny – 15 dolarów / 1 zdjęcie, 30 dol. / 3 zdjęcia, 50 dol. / 6 zdjęć lub 100 dolarów za 15 zdjęć. Użytkownik może wykupić dowolną liczbę zgłoszeń. Absolutnie zabroniona jest manipulacja fotografiami przy użyciu komputera, lecz wszystkie aplikacje mobilne jak najbardziej wchodzą w grę.
Aby zgłosić się do konkursu wymagana jest rejestracja. Niestety udział jest płatny – 15 dolarów / 1 zdjęcie, 30 dol. / 3 zdjęcia, 50 dol. / 6 zdjęć lub 100 dolarów za 15 zdjęć. Użytkownik może wykupić dowolną liczbę zgłoszeń. Absolutnie zabroniona jest manipulacja fotografiami przy użyciu komputera, lecz wszystkie aplikacje mobilne jak najbardziej wchodzą w grę.© © Margarita Iskandarova / I miejsce w kat. Nature & Wildlife / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Nagrody są raczej kwestią honorową. Zwycięzca Grand Prix otrzyma 500 dolarów w gotówce, a każdy z 18 zwycięzców kategorii będzie mógł przedstawić swoje prace w trakcie trwającej 2 miesiące wystawy w 6x6 Photography Centre na Cyprze. Zostanie na niej przedstawionych ponad 40 wyróżnionych zdjęć. Ekspozycja będzie dostępna od 17 lutego 2017 roku. Każda odbitka jest na sprzedaż, a jej autorzy otrzymują 50 proc. dochodu.
Nagrody są raczej kwestią honorową. Zwycięzca Grand Prix otrzyma 500 dolarów w gotówce, a każdy z 18 zwycięzców kategorii będzie mógł przedstawić swoje prace w trakcie trwającej 2 miesiące wystawy w 6x6 Photography Centre na Cyprze. Zostanie na niej przedstawionych ponad 40 wyróżnionych zdjęć. Ekspozycja będzie dostępna od 17 lutego 2017 roku. Każda odbitka jest na sprzedaż, a jej autorzy otrzymują 50 proc. dochodu.© © Geoff Cunningham / I miejsce w kat. Macro & Details / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Ten konkurs pokazuje, jak ważne jest koncentrowanie się na samym obrazie. Idąc za myślą Chase’a Jarvisa – „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie” – trzeba stwierdzić, że miał rację. Ten konkurs w zupełności realizuje tę ideę. Niestety w dobie cyfrowej ludzie zachłysnęli się sprzętem i zaczęli wydawać tysiące na aparaty, które w zupełności nie są im potrzebne do zrobienia dobrego zdjęcia.
Ten konkurs pokazuje, jak ważne jest koncentrowanie się na samym obrazie. Idąc za myślą Chase’a Jarvisa – „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie” – trzeba stwierdzić, że miał rację. Ten konkurs w zupełności realizuje tę ideę. Niestety w dobie cyfrowej ludzie zachłysnęli się sprzętem i zaczęli wydawać tysiące na aparaty, które w zupełności nie są im potrzebne do zrobienia dobrego zdjęcia.© © Christine O’Brien / I miejsce w kat. Digital Fine Art / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Z drugiej strony patrząc – konkurs Mobile Photography Awards pokazuje, jak bardzo technologia posunęła się do przodu. Kiedyś musieliśmy wydać sporo pieniędzy na nieporęczny i brzydki sprzęt, a jeszcze trzeba było pamiętać o zabraniu go z domu. Teraz nosimy taki sprzęt w kieszeni i zawsze, kiedy chcemy, możemy zrobić doskonałe zdjęcie.
Z drugiej strony patrząc – konkurs Mobile Photography Awards pokazuje, jak bardzo technologia posunęła się do przodu. Kiedyś musieliśmy wydać sporo pieniędzy na nieporęczny i brzydki sprzęt, a jeszcze trzeba było pamiętać o zabraniu go z domu. Teraz nosimy taki sprzęt w kieszeni i zawsze, kiedy chcemy, możemy zrobić doskonałe zdjęcie.© © Zarni Myo Win / I miejsce w kat. Portraits / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Więcej zdjęć zobaczycie na stronie internetowej konkursu.
Więcej zdjęć zobaczycie na stronie internetowej konkursu.© © JoséLuis Sáez / I miejsce w kat. Black & White / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Glenn Homann / I miejsce w kat. People / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Mariko Klug / I miejsce w kat. Landscapes / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Richard Chambury / I miejsce w kat. Silhouettes / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Helen Breznik / I miejsce w kat. Self Portraits / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Suzanne Engelberg / I miejsce w kat. Street Photography / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Pierre Hauser / I miejsce w kat. Still Life / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Michel Juvet / I miejsce w kat. The Darkness / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Katrina Stewart / I miejsce w kat. Transportation / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Zarni Myo Win / I miejsce w kat. Travel & Adventure / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Deborah McMillion / I miejsce w kat. Visual FX / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Sam Burton / I miejsce w kat. Water/Snow/Ice / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Velar Grant / I miejsce w kat. Photo Essay / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)