Zwycięzcy Mobile Photography Awards 2016 udowadniają, że do zrobienia dobrej fotografii wystarczy smartfon

Zwycięzcy Mobile Photography Awards 2016 udowadniają, że do zrobienia dobrej fotografii wystarczy smartfon

Konkurs Mobile Photography Awards poświęcony jest zdjęciom wykonanym za pomocą urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Idea przedsięwzięcia koncentruje się wokół tego, że nie jest potrzebny drogi, profesjonalny sprzęt, by zrobić dobre zdjęcie. Zwycięzcą pierwszej nagrody w konkursie został Giles Clarke. Nowojorski fotograf zaprezentował surowe, a zarazem poetyckie portfolio reporterskie. Jego zdjęcia zawierają relacje z działań wojennych, życia codziennego oraz wydarzeń politycznych.
Konkurs Mobile Photography Awards poświęcony jest zdjęciom wykonanym za pomocą urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Idea przedsięwzięcia koncentruje się wokół tego, że nie jest potrzebny drogi, profesjonalny sprzęt, by zrobić dobre zdjęcie. Zwycięzcą pierwszej nagrody w konkursie został Giles Clarke. Nowojorski fotograf zaprezentował surowe, a zarazem poetyckie portfolio reporterskie. Jego zdjęcia zawierają relacje z działań wojennych, życia codziennego oraz wydarzeń politycznych.
Źródło zdjęć: © © Giles Clarke / Grand Prize oraz I miejsce w kat. Photo Journalism / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Marcin Watemborski
15.02.2017 14:03, aktualizacja: 15.02.2017 21:45

Przed Wami zbiór prac, które zostały nagrodzone w konkursie fotografii mobilnej Mobile Photography Awards 2016. Giles Clarke z Nowego Jorku został wybrany przez jury najlepszym z fotografów. Udowodnił tym samym, że prawdą jest stare powiedzenie Chase’a Jarvisa, że „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”.

Giles Clarke urodził się w Londynie w 1965 roku, a fotografią zajął się na poważnie w latach 80., kiedy to przebywał w Berlinie. W 1995 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie przez rok pracował w studiu Richarda Avedona. Później przez 10 lat zajmował się produkcją telewizyjną dla Channel 4 UK w Hollywood. Przez ostatnie lata jednak poświęcił się pracy społecznej i nagłaśnianiu sytuacji, które wymagają interwencji.

W konkursie zostali wyróżnieni również Polacy, lecz niestety żaden z naszych rodaków nie uplasował się na I miejscu.

We współzawodnictwie przewidzianych jest aż 19 kategorii, które rozciągają się od portretu przez architekturę, abstrakcję i reportaż, aż do fotomontażu. W tegorocznym jury konkursu zasiedli: James Bacchi, Anette Schutz, Evgeny Tchebotarev, Jen Pollack Bianco, Brendan O Se, Susannah Perlman, Stefano Fantoni, Sheldon Serkin, Andy Butler, Joanne Carter oraz Christopher Wahl.
We współzawodnictwie przewidzianych jest aż 19 kategorii, które rozciągają się od portretu przez architekturę, abstrakcję i reportaż, aż do fotomontażu. W tegorocznym jury konkursu zasiedli: James Bacchi, Anette Schutz, Evgeny Tchebotarev, Jen Pollack Bianco, Brendan O Se, Susannah Perlman, Stefano Fantoni, Sheldon Serkin, Andy Butler, Joanne Carter oraz Christopher Wahl.© © Jennifer Thomas / I miejsce w kat. Architecture & Design / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Aby zgłosić się do konkursu wymagana jest rejestracja. Niestety udział jest płatny – 15 dolarów / 1 zdjęcie, 30 dol. / 3 zdjęcia, 50 dol. / 6 zdjęć lub 100 dolarów za 15 zdjęć. Użytkownik może wykupić dowolną liczbę zgłoszeń. Absolutnie zabroniona jest manipulacja fotografiami przy użyciu komputera, lecz wszystkie aplikacje mobilne jak najbardziej wchodzą w grę.
Aby zgłosić się do konkursu wymagana jest rejestracja. Niestety udział jest płatny – 15 dolarów / 1 zdjęcie, 30 dol. / 3 zdjęcia, 50 dol. / 6 zdjęć lub 100 dolarów za 15 zdjęć. Użytkownik może wykupić dowolną liczbę zgłoszeń. Absolutnie zabroniona jest manipulacja fotografiami przy użyciu komputera, lecz wszystkie aplikacje mobilne jak najbardziej wchodzą w grę.© © Margarita Iskandarova / I miejsce w kat. Nature & Wildlife / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Nagrody są raczej kwestią honorową. Zwycięzca Grand Prix otrzyma 500 dolarów w gotówce, a każdy z 18 zwycięzców kategorii będzie mógł przedstawić swoje prace w trakcie trwającej 2 miesiące wystawy w 6x6 Photography Centre na Cyprze. Zostanie na niej przedstawionych ponad 40 wyróżnionych zdjęć. Ekspozycja będzie dostępna od 17 lutego 2017 roku. Każda odbitka jest na sprzedaż, a jej autorzy otrzymują 50 proc. dochodu.
Nagrody są raczej kwestią honorową. Zwycięzca Grand Prix otrzyma 500 dolarów w gotówce, a każdy z 18 zwycięzców kategorii będzie mógł przedstawić swoje prace w trakcie trwającej 2 miesiące wystawy w 6x6 Photography Centre na Cyprze. Zostanie na niej przedstawionych ponad 40 wyróżnionych zdjęć. Ekspozycja będzie dostępna od 17 lutego 2017 roku. Każda odbitka jest na sprzedaż, a jej autorzy otrzymują 50 proc. dochodu.© © Geoff Cunningham / I miejsce w kat. Macro & Details / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Ten konkurs pokazuje, jak ważne jest koncentrowanie się na samym obrazie. Idąc za myślą Chase’a Jarvisa – „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie” – trzeba stwierdzić, że miał rację. Ten konkurs w zupełności realizuje tę ideę. Niestety w dobie cyfrowej ludzie zachłysnęli się sprzętem i zaczęli wydawać tysiące na aparaty, które w zupełności nie są im potrzebne do zrobienia dobrego zdjęcia.
Ten konkurs pokazuje, jak ważne jest koncentrowanie się na samym obrazie. Idąc za myślą Chase’a Jarvisa – „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie” – trzeba stwierdzić, że miał rację. Ten konkurs w zupełności realizuje tę ideę. Niestety w dobie cyfrowej ludzie zachłysnęli się sprzętem i zaczęli wydawać tysiące na aparaty, które w zupełności nie są im potrzebne do zrobienia dobrego zdjęcia.© © Christine O’Brien / I miejsce w kat. Digital Fine Art / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Z drugiej strony patrząc – konkurs Mobile Photography Awards pokazuje, jak bardzo technologia posunęła się do przodu. Kiedyś musieliśmy wydać sporo pieniędzy na nieporęczny i brzydki sprzęt, a jeszcze trzeba było pamiętać o zabraniu go z domu. Teraz nosimy taki sprzęt w kieszeni i zawsze, kiedy chcemy, możemy zrobić doskonałe zdjęcie.
Z drugiej strony patrząc – konkurs Mobile Photography Awards pokazuje, jak bardzo technologia posunęła się do przodu. Kiedyś musieliśmy wydać sporo pieniędzy na nieporęczny i brzydki sprzęt, a jeszcze trzeba było pamiętać o zabraniu go z domu. Teraz nosimy taki sprzęt w kieszeni i zawsze, kiedy chcemy, możemy zrobić doskonałe zdjęcie.© © Zarni Myo Win / I miejsce w kat. Portraits / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Więcej zdjęć zobaczycie na stronie internetowej konkursu.
Więcej zdjęć zobaczycie na stronie internetowej konkursu.© © JoséLuis Sáez / I miejsce w kat. Black & White / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Glenn Homann / I miejsce w kat. People / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Mariko Klug / I miejsce w kat. Landscapes / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Richard Chambury / I miejsce w kat. Silhouettes / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Helen Breznik / I miejsce w kat. Self Portraits / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Suzanne Engelberg / I miejsce w kat. Street Photography / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Pierre Hauser / I miejsce w kat. Still Life / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Michel Juvet / I miejsce w kat. The Darkness / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Katrina Stewart / I miejsce w kat. Transportation / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Zarni Myo Win / I miejsce w kat. Travel & Adventure / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Deborah McMillion / I miejsce w kat. Visual FX / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Sam Burton / I miejsce w kat. Water/Snow/Ice / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Obraz
© © Velar Grant / I miejsce w kat. Photo Essay / [mobilephotoawards.com](http://mobilephotoawards.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)