10 aparatów dla mamy - poradnik
Ważna informacja dla wszystkich zabieganych - już niebawem, bo 26 maja będzie Dzień Matki i jeśli kochacie swoje rodzicielki, stanowczo polecam zastanowienie się nad jakimś podarunkiem. Oczywiście wystarczą kwiaty (przynajmniej powinny) ale jeśli macie możliwość wydania nieco więcej pieniędzy, możecie kupić swojej mamie aparat - fotograficzny.
09.05.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:21
Każda mama ma różne potrzeby i zapewne umiejętności. Z drugiej strony nasze portfele też nie są bez dna. Dlatego wśród 10 wymienionych tutaj polecanych aparatów znajdziecie 5 najtańszych i najprostszych aparaty kompaktowe, 3 zaawansowane kompakty oraz 2 aparaty z wymienną optyką. To oczywiście umowny podział.
Najtańsze i najprostsze aparaty kompaktowe. To idealny prezent dla mam, które nie mają ani czasu, ani ochoty na szczegółowe zapoznawanie się z arkanami fotografii. Naciskamy guzik i zdjęcie już zrobione. Warto zwrócić uwagę na maksymalną czułość, dodatkowe funkcje, możliwość kręcenia filmów czy wielkość optycznego zooma.1. Nikon Coolpix L22, cena od ok. 340 zł
Kompakty zaawansowane i z zaawansowanymi funkcjami. Często mają spory zoom, tryby ręcznej kontroli nad naświetlaniem i z powodzeniem przydadzą się tym, którzy mają już pojęcie o fotografowaniu. Jednak zaawansowane kompakty to także takie, które mają niespotykane w innych aparatach funkcje. Tak jak jeden z poniższych aparatów.6. Nikon Coolpix S1000pj, cena od ok. 950 zł
- [photo position="inside"]38403[/photo]
Jeśli macie bardzo aktywną mamę, możecie zastanowić się nad aparatem ze wzmocnioną budową, odpornym na działanie wody czy kurzu, taki, który wytrzyma upadek z ponad 2 metrów. Taki jest Exilim G1 - no i ma bardzo atrakcyjny, nieco kosmiczny wygląd. W specyfikacjach znajdziecie matrycę o rozdzielczości 12,1 megapiksela, wyświetlacz LCD o przekątnej 2,5 cala. Aparat zdobył ostatnio nagrodę TIPA 2010 w swojej kategorii wytrzymałych aparatów.
8.
To kompaktowy aparat, którego jednak nie da się schować do każdej damskiej torebki. To zaawansowany kompakt z ogromnym zoomem - ma 30-krotne przybliżenie, które przekłada się na zakres ogniskowych 28-840 mm. Robi wrażenie! Do tego sporo zaawansowanych technicznie nowinek w środku - zdjęcia seryjne do 10 kl./s, nagrywanie filmów w HD, duży 3-calowy ekran LCD, wbudowane 2 GB pamięci, 14 megapikseli na matrycy czy wbudowana w aparat funkcja panoramy. Przy takim zoomie nieodzowna jest również wydajna i pewna mechaniczna stabilizacja obrazu - oczywiście obecna w SP-800UZ. Maksymalna czułość to ISO 1600 oraz dodatkowo ISO 3200 i ISO 6400 w zredukowanej rozdzielczości.
Aparaty z wymienną optyką
W tej kategorii mieszczą się zarówno klasyczne lustrzanki, jak i szalenie popularne ostatnio kompaktowe aparaty z możliwością zmieniania obiektywów. Nie jest to tania zabawa ale na pewno daje większe możliwości. I świetną jakość.
9. Lustrzanka dla amatora
Zamiast proponować konkretny model lustrzanki, proponuję skorzystać z serii naszych "lustrzankowych" poradników: podsumowanie serii o zestawach lustrzanek (Nikon, Canon, Olympus, Sony, Pentax) czy 7 lustrzanek w cenie do 2000 zł.
10. Kompakt z wymienną optyką
To bardzo kusząca propozycja, aktualnie mocno promowana i coraz bardziej modna. To kompaktowe aparaty z wymiennymi obiektywami. Jakość i uniwersalność lustrzanki w modnym, mniejszych opakowaniu. Macie do wyboru Olympusy serii PEN (E-P1, E-P2, E-PL1) oraz aparaty Panasonic Lumix GF1 i GH1. Wszystkie zgodne z tym samym systemem obiektywów Mikro Cztery Trzecie. Jest jakiś minus? Jest - cena. Od ok. 2150 zł za np. Olympusa E-PL1 z obiektywem 14-42 mm.