10 aparatów dla mamy - poradnik

Ważna informacja dla wszystkich zabieganych - już niebawem, bo 26 maja będzie Dzień Matki i jeśli kochacie swoje rodzicielki, stanowczo polecam zastanowienie się nad jakimś podarunkiem. Oczywiście wystarczą kwiaty (przynajmniej powinny) ale jeśli macie możliwość wydania nieco więcej pieniędzy, możecie kupić swojej mamie aparat - fotograficzny.

10 aparatów dla mamy - poradnik
Mateusz Gołąb

09.05.2010 | aktual.: 01.08.2022 15:21

Każda mama ma różne potrzeby i zapewne umiejętności. Z drugiej strony nasze portfele też nie są bez dna. Dlatego wśród 10 wymienionych tutaj polecanych aparatów znajdziecie 5 najtańszych i najprostszych aparaty kompaktowe, 3 zaawansowane kompakty oraz 2 aparaty z wymienną optyką. To oczywiście umowny podział.

Najtańsze i najprostsze aparaty kompaktowe. To idealny prezent dla mam, które nie mają ani czasu, ani ochoty na szczegółowe zapoznawanie się z arkanami fotografii. Naciskamy guzik i zdjęcie już zrobione. Warto zwrócić uwagę na maksymalną czułość, dodatkowe funkcje, możliwość kręcenia filmów czy wielkość optycznego zooma.1. Nikon Coolpix L22, cena od ok. 340 zł

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Kompakty zaawansowane i z zaawansowanymi funkcjami. Często mają spory zoom, tryby ręcznej kontroli nad naświetlaniem i z powodzeniem przydadzą się tym, którzy mają już pojęcie o fotografowaniu. Jednak zaawansowane kompakty to także takie, które mają niespotykane w innych aparatach funkcje. Tak jak jeden z poniższych aparatów.6. Nikon Coolpix S1000pj, cena od ok. 950 zł

  1. [photo position="inside"]38403[/photo]

Jeśli macie bardzo aktywną mamę, możecie zastanowić się nad aparatem ze wzmocnioną budową, odpornym na działanie wody czy kurzu, taki, który wytrzyma upadek z ponad 2 metrów. Taki jest Exilim G1 - no i ma bardzo atrakcyjny, nieco kosmiczny wygląd. W specyfikacjach znajdziecie matrycę o rozdzielczości 12,1 megapiksela, wyświetlacz LCD o przekątnej 2,5 cala. Aparat zdobył ostatnio nagrodę TIPA 2010 w swojej kategorii wytrzymałych aparatów.

8.

To kompaktowy aparat, którego jednak nie da się schować do każdej damskiej torebki. To zaawansowany kompakt z ogromnym zoomem - ma 30-krotne przybliżenie, które przekłada się na zakres ogniskowych 28-840 mm. Robi wrażenie! Do tego sporo zaawansowanych technicznie nowinek w środku - zdjęcia seryjne do 10 kl./s, nagrywanie filmów w HD, duży 3-calowy ekran LCD, wbudowane 2 GB pamięci, 14 megapikseli na matrycy czy wbudowana w aparat funkcja panoramy. Przy takim zoomie nieodzowna jest również wydajna i pewna mechaniczna stabilizacja obrazu - oczywiście obecna w SP-800UZ. Maksymalna czułość to ISO 1600 oraz dodatkowo ISO 3200 i ISO 6400 w zredukowanej rozdzielczości.

Aparaty z wymienną optyką

W tej kategorii mieszczą się zarówno klasyczne lustrzanki, jak i szalenie popularne ostatnio kompaktowe aparaty z możliwością zmieniania obiektywów. Nie jest to tania zabawa ale na pewno daje większe możliwości. I świetną jakość.

9. Lustrzanka dla amatora

Zamiast proponować konkretny model lustrzanki, proponuję skorzystać z serii naszych "lustrzankowych" poradników: podsumowanie serii o zestawach lustrzanek (Nikon, Canon, Olympus, Sony, Pentax) czy 7 lustrzanek w cenie do 2000 zł.

10. Kompakt z wymienną optyką

To bardzo kusząca propozycja, aktualnie mocno promowana i coraz bardziej modna. To kompaktowe aparaty z wymiennymi obiektywami. Jakość i uniwersalność lustrzanki w modnym, mniejszych opakowaniu. Macie do wyboru Olympusy serii PEN (E-P1, E-P2, E-PL1) oraz aparaty Panasonic Lumix GF1 i GH1. Wszystkie zgodne z tym samym systemem obiektywów Mikro Cztery Trzecie. Jest jakiś minus? Jest - cena. Od ok. 2150 zł za np. Olympusa E-PL1 z obiektywem 14-42 mm.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)