10 sztuczek, które sprawią, że twoje portrety będą lepsze

10 sztuczek, które sprawią, że twoje portrety będą lepsze
Monika Homan

16.11.2018 11:09, aktual.: 16.11.2018 12:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaczynasz przygodę z fotografią portretową i potrzebujesz kilku trików, które pomogą ci poprawić wygląd modelki na zdjęciu? Z pomocą śpieszy Irene Rudyk. W jej filmie znajdziesz 10 trików, które odmienią twoje portrety.

Irene Rudyk na co dzień zajmuje się fotografią portretową. Wypracowała sobie kilka trików, które pomagają jej sprawić, że jej modelki zawsze wyglądają świetnie. Za pomocą Photoshopa stosuje niewielkie sztuczki, które poprawiają wygląd sfotografowanej osoby. W jednym ze swoich filmów na YouTube podzieliła się 10 sztuczkami, które stosuje podczas retuszu.

My TOP 10 Photoshop Hacks for Portraits

10 trików w Photoshopie, które poprawią wasze portrety:

Pierwszy trik pozwoli wam zmienić proporcje zdjęcia bez jego kadrowania. Jeśli po zrobieniu zdjęcia okaże się, z którejś strony zostawiliście za mało miejsca, wystarczy, że rozszerzycie nieco obszar roboczy, zaznaczycie fragment zdjęcia, w którym znajduje się rozmyte tło i za pomocą narzędzia "Przekształć swobodnie” > ”Zniekształć” i rozciągniecie zaznaczony obszar do brzegów kadru. Ta technika najlepiej sprawdzi się w przypadku zdjęć z małą głębią ostrości, gdzie w tle szczegóły są rozmyte.

Druga sztuczka sprawi, że nogi waszej modelki wystrzelą do nieba. Polega właściwie na tym samym, tylko, że obszar roboczy rozszerzamy w dolnej części zdjęcia, w rozciągniętym obszarze powinny się znaleźć się nogi modelki mniej więcej od połowy uda.

Jeśli chcecie dodać włosom modelki nieco objętości, Irene pokazuje, jak wykorzystać do tego narzędzie "Formowanie". Małymi ruchami za pomocą "Zawijania w przód", narzędzia oznaczonego ikonką palca, zwiększamy objętość włosów.

To samo narzędzie pomoże wam, kiedy chcecie optycznie wydłużyć szyję modelki. Wystarczy, że pędzlem o wielkości zbliżonej do twarzy modelki ostrożnie, obniżycie nieco pozycję ramion.Podczas używania "Zawijania w przód” zwróćcie uwagę na nacisk pędzla - nie może być zbyt duży, żeby efekt był naturalny.

Kolejna technika, którą przedstawia Irene pomoże wam wyrównać koloryt skóry. Nie przepadam za tą metodą ponieważ nie zachowuje ona faktury skóry i nie nadaję się do każdego zdjęcia. Trzeba używać jej z rozwagą i nie nada się przy zbliżeniach. Jednak w przypadku niektórych zdjęć może znacznie uprościć nam retuszowanie portretu i warto pamiętać o tej możliwości.

Dalsza podpowiedź to po prostu dobra znajomość programu. Za pomocą Camera RAW poprawiła ekspozycję oraz kolorystykę zdjęcia, a ponieważ zrobiła to na osobnej warstwie, mogła wprowadzić zmiany tylko w wybranych partiach zdjęcia za pomocą maski. Kolejna porada polega właściwie na tym samym, tylko odnosi się do zmiany kolorystyki tła.

Ósma sztuczka pozwoli wam wyostrzyć wasze portrety za pomocą filtra górnoprzepustowego. Technika znana chyba przez każdego, kto trochę już się zajmuje fotografią. Na osobnej warstwie stosujemy filtr górnoprzepustowy. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić z jego intensywnością. Warstwę mieszamy w trybie "Nakładka", "Łagodne światło" lub "Ostre światło" i właściwie gotowe. Można jeszcze użyć maski i czarnym pędzlem zamalować obszary skóry - ta technika uwypukli wszelkie niedoskonałości i przebarwienia. Zastosowanie filtra górnoprzepustowego jest szybką i skuteczną metodą wyostrzania zdjęć, ale naprawdę trzeba uważać, żeby nie przesadzić.

Przedostatnia rada dotyczy warstwy korekcyjnej "Kolor selektywny", która daje wam ogromne możliwości w zakresie dostosowania kolorystyki zdjęcia. Warto chwilę jej poświęcić i poznać jej możliwości.

W ostatniej sztuczce Irene wykorzystuję warstwę dopasowania "Krzywe" żeby podkreślić i przyciemnić nieco brwi i rzęsy modelki. Za pomocą krzywej przyciemniamy nieco zdjęcie i po nałożeniu maski na całość, białym pędzlem ze zmniejszonym kryciem, ostrożnie malujemy po brwiach i rzęsach.

Techniki, które prezentuje Irene nie są ani trudne, ani skomplikowane, a mogą naprawdę poprawić wygląd waszych portretów. Jeśli jesteście na początku swojej drogi z retuszem zdjęć portretowych warto je zapamiętać i w razie potrzeby zastosować.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)