Kryzys ekonomiczny dotyka kolejne firmy. Co będzie z markami Pentax i Ricoh?

Serwisy fotograficzne donoszą o końcu aparatów Pentax i Ricoh GR. Oficjalne stanowisko koncernu nie jest tak drastyczne, jednak dział aparatów konsumenckich czeka duża restrukturyzacja.

Pentax KP
Pentax KP
Źródło zdjęć: © © MF
Marcin Falana

13.04.2017 | aktual.: 26.07.2022 18:33

Rynek aparatów cyfrowych cały czas się kurczy. Aparaty kompaktowe z małymi matrycami właściwie się już nie sprzedają, a wszystko to za sprawą smartfonów z dobrymi aparatami. Kolejne firmy fotograficzne przeżywają kłopoty i restrukturyzują swoje działy foto. Ten rok nie zaczął się najlepiej, mimo że zapowiadało się dobrze dla całej branży. Według danych raportu CIPA, w porównaniu z identycznym okresem w zeszłym roku, wzrosła liczba sprzedanych aparatów. To jednak nie znaczy, że wszyscy gracze na tym skorzystali. W porównaniu z 2015 wyniki nadal wyglądają słabo.

Porównanie dostaw aparatów w latach 2015, 2016, 2017
Porównanie dostaw aparatów w latach 2015, 2016, 2017© © CIPA

Na początku roku Nikon poinformował o swoich kłopotach, które przysłoniły 100-lecie firmy. Następnie do sieci wyciekły informacje o nienajlepszych wynikach finansowych Pansonika, który także zamierza wprowadzić plan naprawczy.

Pentax K-1
Pentax K-1© © MF

Teraz przyszła kolej na koncern Ricoh, który poza swoimi aparatami ma w ofercie aparaty Pentax. Pierwsze informacje pojawiły się w artykule serwisu Nikkei Asian Review, który donosi o dużej restrukturyzacji w dziale konsumenckich aparatów cyfrowych.

“Japoński koncern zamierza podjąć radykaly przegląd strategii oraz produkcji aparatów przeznaczonych na rynek konsumencki włączając w to takie marki jak Pentax i serię aparatów kompaktowych GR. Niektóre opcje zakładają wycofanie się z rynku aparatów konsumenckich.”

Oficjalne stanowisko Ricoh dementuje pogłoski o końcu produkcji. Dowiadujemy się, że firma zamierza skupić się na zaawansowanych aparatach Pentax i GR oraz rozwijać rynek VR i AR. Poza tym koncern zamierza rozwijać swój dział obrazowania dla biznesu, wykorzystując swoje technologie.

“(…) Artykuł (Nikkei Asian Review) nie został oparty na oficjalnej informacji Ricoh. Ricoh zamierza skupić się na produktach o wysokiej wartości, takich jak Pentax i GR, które są doceniane przez istniejących użytkowników i fotografów hobbystów. Ricoh jest też liderem na rynku urządzeń VR i AR, ze swoją kamerką Ricoh Theta, gdzie widzi duże wzrosty więc będzie rozwijał te rozwiązania.”

Zapowiada się, że koncerny powoli będą wygaszać działy fotograficzne, które nie przynoszą zysków. Na rynku po prostu nie ma miejsca dla wszystkich firm, które produkują aparaty. Może, gdyby sprzedaż nagle wzrosła, na co się nie zapowiada, to ocaliłoby to takie marki jak Pentax, jednak w obecnej sytuacji trudno sobie to wyobrazić. Lustrzanki Pentaksa nie znikną nagle z rynku, jednak po takich informacjach inwestowanie w ten system jest niepewne.

Rynek aparatów i smartfonów
Rynek aparatów i smartfonów

Mimo kryzysu na rynku aparatów cyfrowych, który jest spowodowany popularnością smartfonów fotograficznych, widać jednak zainteresowanie obrazowaniem wśród dużych koncernów. W ostatnim czasie Samsung poinformował, że mimo zaprzestania produkcji aparatów cyfrowych zamierza stworzyć nową kategorię produktów. Może ona obejmować aparaty do smartfonów i innych urządzeń mobilnych, w tym 360 stopni. Samsung przyznaje także, że gwoździem do trumny ich biznesu fotograficznego był rozwój aparatów w smartfonach, na czym zresztą sam przecież korzysta, mając jedne z lepszych rozwiązań.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)