© Kuba Jurkowski / Light at Night

Zorza polarna do zobaczenia już dzisiaj w Polsce. Radzimy, jak zrobić jej dobre zdjęcia

W najbliższej nocy z 8 na 9 września nad Polską będzie można zobaczyć zorzę polarną. To świetna okazja, aby sfotografować to spektakularne zjawisko, które zazwyczaj występuje na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi.

W skrócie: jak fotografować zorzę polarną?

  1. Udaj się w ciemne, oddalone od zabudowań miejsce i wyceluj aparat w stronę północnego horyzontu;
  2. Ustaw czas naświetlania według reguły 500 (500 / ogniskowa obiektywu [mm] = czas [s]), maksymalnie otwórz przysłonę (np. f/1.8 — f/2.8) i ustaw najwyższą, rozsądną czułość ISO;
  3. Jeśli lokacja jest mocno zanieczyszczona światłem, obniż czułość ISO, aby nie prześwietlić zdjęcia;
  4. Ustaw ostrość w trybie manualnym;
  5. Fotografuj ze statywu;
  6. Wykonaj tyle zdjęć, na ile pozwolą warunki;
  7. Podziel się swoimi zdjęciami z nami na Facebooku ;)

Pierwsze zorze można było zobaczyć w Polsce już minionej nocy. To niesamowite zjawisko udało się uchwycić Leszkowi Bartczakowi prowadzącemu stronę i profil na Facebooku"Piorunująco".

Spytałem autora fotografii, jak ją wykonał:

Zdjęcie wykonałem aparatem pełnoklatkowym Sony A7 przy parametrach ekspozycji: ISO-2000; f/4, 15 sekund, ogniskową 21 mm, ale przy kadrowaniu zdjęcia finalnie wyszło około 30–35 mm w przeliczeniu na pełną klatkę. Księżyc w pełni będący z tyłu lekko po mojej prawej stronie bardzo mocno zaświetlał kadr, więc finalnie musiałem dość mocno gasić zdjęcie w późniejszej obróbce w programie Lightroom CC. Na zorze polarne w tym miejscu zaplanowałem zapolować dzień wcześniej licząc, że może wystąpić taka niespodzianka. Poszukałem miejscówki, która w prognozie na mapach modeli numerycznych prognozowania pogody dawała mi największe szanse obserwacji północnego horyzontu, gdyż to tam należy oczekiwać zorzy polarnej będąc w Polsce. Jestem z Poznania, więc nie miałem daleko do Górki Duchownej między Kościanem a Lesznem.

Leszek Bartczak / Piorunująco

Warto wiedzieć, że najlepsze warunki do obserwowania oraz fotografowania zorzy polarnych w Polsce będą już dzisiaj, czyli w nocy z 8 na 9 września.

Zorza polarna sfotografowana w okolicach Tromsø w Norwegii.

Jak to możliwe, że będziemy mogli zobaczyć zorze polarne na polskim niebie?

Wszystko przez największy rozbłysk słoneczny od 12 lat. Mówi Kuba Jurkowski — fotograf prowadzący facebookowy blog "Light At Night":

W tym tygodniu mieliśmy bardzo silną aktywność rozbłysków na Słońcu: kilka z rzędu bardzo silnych rozbłysków. Jeden z nich był najsilniejszy od 2003 roku. Od środy dociera do ziemi materia wyrzucona podczas tych rozbłysków. Już wtedy prognozowano silną zorzę, jednak nie mogliśmy zaobserwować na niebie tego pięknego zjawiska. Dopiero wczoraj w nocy zanotowaliśmy wzmożoną aktywność na poziomie KP 7, co teoretycznie pozwala obserwować zorzę z południa polski. Prognozy na najbliższą noc są jeszcze bardziej optymistyczne — jeśli doszłoby do KP 8 to zorza byłaby widoczna z całej Polski, bo dociera do nas właśnie materia wyrzucona w tym najsilniejszym wybuchu.

Kuba Jurkowski / Light at Night

Kuba poleca także dwie strony, na których możemy śledzić aktywność zorzy: spaceweatherlive.com oraz webcache.googleusercontent.com.

Jak sfotografować zorzę polarną w Polsce?

Powstawanie zjawiska zorzy polarnej, czyli "Aurora borealis", jest ściśle powiązane z aktywnością słoneczną i tzw. "burzami słonecznymi”. W czasie rozbłysków, jak to miało miejsce w minioną środę, Słońca emituje wyrzuca w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości cząstek elementarnych. Cząstki te zbliżają się do Ziemi, zderzają z górną warstwą atmosfery, a uwolniona wtedy energia jest widziana na naszej planecie jako zorza. Zorza występuje w kilku kolorach: zielonym, czerwonym, żółtym czy białym. W każdym z nich może być wspaniałym spektaklem na niebie, który z pewnością warto uwiecznić na zdjęciach.

Aby uchwycić zorzę polarną w Polsce, swoje aparaty najlepiej wycelować w niebo w piątkową noc. Sprzyjające warunki do obserwowania i fotografowania "Aurora borealis" na naszym niebie będą także przez cały weekend. Nasz bloger, Kuba Jurkowski radzi, jak sfotografować to wspaniałe zjawisko:

Fotografowanie zorzy jest podobne do fotografowania gwiazd. Należy udać się w ciemne, oddalone od zabudowań miejsce i wycelować aparat w stronę północnego horyzontu. Czas naświetlania najlepiej wyznaczyć z reguły 500 (500 / ogniskowa obiektywu = czas ), maksymalnie otworzyć przysłonę i ustawić najwyższą czułość ISO z jaką możemy komfortowo pracować naszym aparatem. Jeśli lokacja jest mocno zanieczyszczona światłem, należy obniżyć czułość ISO, aby nie prześwietlić zdjęcia. Zorza porusza się bardzo szybko, więc jeśli posiadamy bardzo jasne obiektywy, możemy też skrócić czas naświetlania, aby uchwycić jej delikatną strukturę.

Kuba Jurkowski / Light At Night
Zorza polarna sfotografowana w okolicach Tromsø w Norwegii.

Zorza polarna była już nie raz widoczna w Polsce, ale nie jest to często możliwe. Tym bardziej warto zarwać nockę, aby podziwiać i fotografować ten spektakl świetlny! Podzielcie się z nami waszymi zdjęciami — chętnie pokażemy je na naszym profilu na Facebooku. Tymczasem, zapraszam do obejrzenia zdjęć Kuby Jurkowskiego, który fotografował zorzę w Norwegii.

Zobacz także: Kolorowe niebo nad Polską. Astrofotograf upolował zorzę polarną

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Jak dobrze sfotografować półcieniowe zaćmienie Księżyca? [poradnik] Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Co jest lepsze – obiektyw stało czy zmiennogiskowy? Co to jest panning? Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik] Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Pogotowie Lightroom - pilot nowego programu, w którym będę obrabiać wasze zdjęcia Prosty horyzont, czyli rzecz o zasadach w fotografii i powodach, aby je łamać [część I] Profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił swoje podręczniki fotograficzne kompletnie za darmo 10 powodów, dla których nie warto wiązać się z fotografem górskim Fotografia z cenzurą ”3, 2, 1... Photoshop!” to nowa seria przydatnych samouczków Adobe Ćwierć morgi błota, czyli o fotografowaniu ptaków Co jest ważniejsze - sprzęt czy umiejętności? Maciej Galas radzi: Nie rób zbyt wielu zdjęć! 33 darmowe filmiki, dzięki którym staniesz się mistrzem Photoshopa Czym jest cytat i gdzie leży granica naruszenia prawa autorskiego? Maja Włoszczowska, Lidia Popiel i Piotr Pustelnik na jednej sesji. Z wizyty na backstage'u każdy fotograf sporo się nauczy 7 tajników szybszej pracy w Adobe Lightroom

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego zawodzisz jako fotograf? 10 rad jak robić lepsze zdjęcia z podróży Fotografie ślubny, dlaczego robisz nudne zdjęcia? Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Zanim spłuczesz się na nowym sprzęcie, naucz się patrzeć Piekło fotografa ślubnego, czyli najgorsze typy klientów Jak dobrze drukować zdjęcia? Perseidy 2019: Jak obrabiać zdjęcia Perseidów? Dlaczego inni robią lepsze zdjęcia od ciebie? Jak zacząć fotografować?