Nowe gimbale DJI do lustrzanek i smartfonów ustabilizują każde ujęcie
DJI zaprezentowało dwa nowe stabilizatory, jeden to pierwsze tego typu urządzenie dedykowane do lustrzanek i bezlusterkowców, drugie to nowa wersja gimbala do smartfonów, która jest dwa razy tańsza od poprzednika.
08.01.2018 | aktual.: 08.01.2018 12:49
Osmo Mobile 2 - stabilizator do smartfonów
Osmo Mobile 2 to druga wersja stabilizatora do smartfonów. Poza dużo bardziej atrakcyjną ceną, nowy Osmo Mobile dodaje kilka przydatnych funkcji. Nowa, tym razem wbudowana bateria ma pozwalać na 15 godzin filmowania. Dodatkowo dzięki złączu USB możemy podładować nasz telefon podczas filmowania, albo obsłużyć jakieś inne urządzenia jak chociażby lampę LED.
OSMO MOBILE 2
Mocowanie smartfona jest teraz wyposażone w sprężynę, poza tym możemy filmować w pionie. Osmo Mobile 2 oferuje też większy zakres ruchu, co powinno przełożyć się na łatwiejszą obsługę przy trudniejszych ujęciach.
Stabilizator wyposażono także w gwint 1/4 cala, co pozwoli zamocować stabilizator na statywie albo przymocować do niego dodatkowe akcesoria.
Poza takimi trybami jak ActiveTrack czy time-lapse, DJI dodało hyper-lapse oraz suwak transfokacji na rączce, co pozwala na osiągnięcie efektu dolly zoom.
Jednak najbardziej widoczną nowością jest cena, która spada z 299 do 129 dolarów za DJI Osmo Mobile 2. Zapowiada się, że Osmo Mobile 2 będzie kosztował około 500 zł czyli połowę tego, co poprzednik.
Ronin-S - stabilizator do lustrzanek i bezlusterkowców
DJI Ronin-S to nowy stabilizator dedykowany do większych aparatów, który będzie dostępny z dwoma płytkami, dostosowanymi do wielkości aparatu, jaki będziemy na nim mocować. Pierwsza jest przeznaczona do bezlusterkowców w stylu Sony czy Panasonika z serii GH, druga to propozycja pod lustrzanki w stylu Canona EOS 5D Mark IV. Dodatkowo 3-osiowa stabilizacja gimbala jest w pełni kompatybilna ze stabilizacją w korpusie jak i obiektywach.
DJI chwali się nowymi rozwiązaniami, dzięki którym używanie i kalibrowanie urządzenia jest prostsze. Zaczynając od prostego gwintu do statywu, który umożliwia postawienie stabilizatora samodzielnie. Poza tym w aplikacji znajdziemy kilka automatycznych ustawień ruchu kamery. Między innymi jest CamAnchor, który umożliwia uruchomienie konkretnego trybu i poruszanie się między nimi. Panoramy, Hyperlapsy czy ActiveTrack to technologie, którymi może pochwalić się Ronin-S.
Zapowiada się bardzo uniwersalny stabilizator, który może się przydać zarówno przy filmowaniu jak i przy zdjęciach. Gimbal Ronin-S będzie dostępny w drugiej połowie 2018 roku, jednak jeszcze nie znamy jego ceny.