Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie

Zobaczcie jak wygląda twarz sfotografowana obiektywami od 14 do 200 mm. PIXEL VIILAGE pokazuje na świetnym przykładzie dlaczego warto stosować do portretów dłuższe ogniskowe.

Często piszemy o obiektywach portretowych, jednak co to znaczy. Czy jedne obiektywy bardziej nadają się fotografowania ludzi od innych? Jeżeli mówimy o typowym portrecie, gdzie tematem jest twarz, to duże znaczenie ma długość ogniskowej. Zobaczcie jak rewelacyjnie pokazuje to filmik przygotowany przez PIXEL VIILAGE.

Dla profesjonalistów to wiedza oczywista jednak początkujący mogą nie wiedzieć dlaczego na szerokim kącie fotografowana twarz jest zniekształcona i dlaczego najlepsze obiektywy portretowe to te o dłuższej ogniskowej.

Oto najlepsze obiektywy do portretów, jakimi fotografowaliśmy

Praktycznie każdy z nas robi portrety. Różni nas jednak podejście do tego rodzaju fotografii – jedni z nas fotografują na ulicy, inni w studiu. Bez…

Ekipa PIXEL VIILAGE postanowiła wykonać ciekawe porównanie. W studyjnych warunkach wykonali identyczne pod względem kadru portrety jednej osobie używając obiektywów o różnych ogniskowych od 14 do 200 mm. Jak łatwo zauważyć na zdjęciach przykładowych ta sama twarz wygląda inaczej na różnych ogniskowych. Najbardziej zniekształcone są zdjęcia zrobione na szerokim kącie ze względu na dystorsję obiektywów.

Dużo lepiej twarz i same okulary prezentują się już od 35 mm, jednak typowe obiektywy portretowe to te o ogniskowych między 70–135 mm. Dzięki ich zastosowaniu twarz wygląda naturanie i nie jest zniekształcona przez wady optyczne obiektywów. Dlatego własnie obiektywy o tych ogniskowych są nazywane portretowymi.

Zobacz również: Proste sposoby na lokalną zmianę balansu bieli

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Polska historia jednego z najlepszych zdjęć w historii National Geographic Co to jest temperatura barwowa? Efektywna obróbka wakacyjnych krajobrazów w Gimpie [wideoporadnik] 3 proste zasady, które ułatwią ci pracę w Lightroomie Szparowanie skomplikowanych elementów [wideoporadnik] Fotoreportaż multimedialny - trudne zadanie grupowe [wideo] Specjalizacja w jednej dziedzinie fotografii Jak odszyfrować oznaczenia obiektywów: Sony "Frymografia" - W klatce z lwami Poradnik dla początkujących: korzystanie z przysłony i głębi ostrości Jak współpracować z ludźmi podczas sesji fotograficznej? Wszystko, co musisz wiedzieć Olympus w atmosferze skandalu - były dyrektor oskarża, akcje lecą na łeb na szyję

Popularne w tym tygodniu:

Ponad 1100 kursów fotograficznych udostępnionych za darmo #ZostańWDomu: 10 rzeczy dla fotografów na kwarantannie Jak dezynfekować aparat, smartfona i studio? Jak zrobić retusz w Lightroomie? Jak zmienić kolor oczu w Photoshopie? Poradnik dla początkujących