Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie

Zobaczcie jak wygląda twarz sfotografowana obiektywami od 14 do 200 mm. PIXEL VIILAGE pokazuje na świetnym przykładzie dlaczego warto stosować do portretów dłuższe ogniskowe.

Często piszemy o obiektywach portretowych, jednak co to znaczy. Czy jedne obiektywy bardziej nadają się fotografowania ludzi od innych? Jeżeli mówimy o typowym portrecie, gdzie tematem jest twarz, to duże znaczenie ma długość ogniskowej. Zobaczcie jak rewelacyjnie pokazuje to filmik przygotowany przez PIXEL VIILAGE.

Dla profesjonalistów to wiedza oczywista jednak początkujący mogą nie wiedzieć dlaczego na szerokim kącie fotografowana twarz jest zniekształcona i dlaczego najlepsze obiektywy portretowe to te o dłuższej ogniskowej.

Oto najlepsze obiektywy do portretów, jakimi fotografowaliśmy

Praktycznie każdy z nas robi portrety. Różni nas jednak podejście do tego rodzaju fotografii – jedni z nas fotografują na ulicy, inni w studiu. Bez…

Ekipa PIXEL VIILAGE postanowiła wykonać ciekawe porównanie. W studyjnych warunkach wykonali identyczne pod względem kadru portrety jednej osobie używając obiektywów o różnych ogniskowych od 14 do 200 mm. Jak łatwo zauważyć na zdjęciach przykładowych ta sama twarz wygląda inaczej na różnych ogniskowych. Najbardziej zniekształcone są zdjęcia zrobione na szerokim kącie ze względu na dystorsję obiektywów.

Dużo lepiej twarz i same okulary prezentują się już od 35 mm, jednak typowe obiektywy portretowe to te o ogniskowych między 70–135 mm. Dzięki ich zastosowaniu twarz wygląda naturanie i nie jest zniekształcona przez wady optyczne obiektywów. Dlatego własnie obiektywy o tych ogniskowych są nazywane portretowymi.

Zobacz również: Praktyczne możliwości narzędzia dodge & burn

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Dlaczego czasami fotografuję za darmo? Powrót genialnej niani z aparatem Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Tethering - co nam daje i jak zacząć z nim pracę? [wideoporadnik] Helmut Newton – mistrz z poczuciem humoru Efektywna obróbka plików RAW [wideoporadnik] Capture One 9 - wideorecenzja nowych funkcji Mądra archiwizacja danych uchroni Cię od bolesnej straty Twojego fotograficznego dorobku [poradnik] Duży może jeszcze więcej - lampa Quadralite Atlas 600 TTL w praktyce Foto-wizytówka metodą na odzyskanie zagubionego aparatu Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] Ostatnia szansa: Jak zrobić jesienny portret?

Popularne w tym tygodniu:

Nie, nie możesz być fotografem Jak dobrze robić czarno-białe zdjęcia? Jak sprawdzić obiektyw przy zakupie? Kilka prostych sposobów Jak żyć, jako zawodowy fotograf? Jak znaleźć ukrytą kamerkę? 5 błędów w fotografii portretowej, które łatwo naprawić