Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie

Zobaczcie jak wygląda twarz sfotografowana obiektywami od 14 do 200 mm. PIXEL VIILAGE pokazuje na świetnym przykładzie dlaczego warto stosować do portretów dłuższe ogniskowe.

Często piszemy o obiektywach portretowych, jednak co to znaczy. Czy jedne obiektywy bardziej nadają się fotografowania ludzi od innych? Jeżeli mówimy o typowym portrecie, gdzie tematem jest twarz, to duże znaczenie ma długość ogniskowej. Zobaczcie jak rewelacyjnie pokazuje to filmik przygotowany przez PIXEL VIILAGE.

Dla profesjonalistów to wiedza oczywista jednak początkujący mogą nie wiedzieć dlaczego na szerokim kącie fotografowana twarz jest zniekształcona i dlaczego najlepsze obiektywy portretowe to te o dłuższej ogniskowej.

Oto najlepsze obiektywy do portretów, jakimi fotografowaliśmy

Praktycznie każdy z nas robi portrety. Różni nas jednak podejście do tego rodzaju fotografii – jedni z nas fotografują na ulicy, inni w studiu. Bez…

Ekipa PIXEL VIILAGE postanowiła wykonać ciekawe porównanie. W studyjnych warunkach wykonali identyczne pod względem kadru portrety jednej osobie używając obiektywów o różnych ogniskowych od 14 do 200 mm. Jak łatwo zauważyć na zdjęciach przykładowych ta sama twarz wygląda inaczej na różnych ogniskowych. Najbardziej zniekształcone są zdjęcia zrobione na szerokim kącie ze względu na dystorsję obiektywów.

Dużo lepiej twarz i same okulary prezentują się już od 35 mm, jednak typowe obiektywy portretowe to te o ogniskowych między 70–135 mm. Dzięki ich zastosowaniu twarz wygląda naturanie i nie jest zniekształcona przez wady optyczne obiektywów. Dlatego własnie obiektywy o tych ogniskowych są nazywane portretowymi.

Zobacz również: Sposoby na ratowanie niedoświetlonych zdjęć

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Zimerman przerywa koncert z powodu kradzieży, czyli nagrywania go smartfonem Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Kulisy powstawania zdjęć do internetowej kampanii reklamowej Pizza Hut Efekt przygaszonego zdjęcia w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Radzimy jak maskować fotografie o zróżnicowanej ekspozycji [wideoporadnik] Tryb manualny – profesjonalizm czy przeżytek. Kiedy go używać? Błędy, których musisz unikać podczas obróbki zdjęć Kalibracja monitora z użyciem X-Rite i1 Display 2 [wideoporadnik] Backup 3-2-1 to zasada, którą powinien znać każdy fotograf [wideoporadnik] Lampki choinkowe, aparat, akcja! Prosty sposób na piękne portrety z przednim bokeh "Frymografia" - Szachy nie maty Jaki obiektyw do lustrzanki dla amatorów, czyli wybieraj z głową [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Edycja plików RAW dla początkujących Tomasz Lazar na żywo: O budowaniu profesjonalnego portfolio Jak usunąć zdjęcia z iCloud? Podpowiadamy najprostszy sposób Praca zdalna. Organizacja czasu to podstawa Jak zamienić smartfona w prawie idealne narzędzie do fotografii?