120 tys. zł. Aż tyle możesz zgarnąć w tym grancie fotograficznym

Jedno ze zdjęć zeszłorocznego stypendysty zrealizowane w Ukrainie.
Jedno ze zdjęć zeszłorocznego stypendysty zrealizowane w Ukrainie.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Maksym Dondiuk
Marcin Watemborski

21.07.2023 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fundacja W. Eugene’a Smitha wspiera bardzo ambitnych fotografów z całego świata. Nabór do stypendium ruszył. Można otrzymać aż 30 tys. dolarów na realizację swojego pomysłu. Warto zobaczyć, z tym to się je.

W ramach swojej działalności Fundacja im W. Eugene’a Smitha ogłosiła właśnie nabór do 44. edycji swojego dorocznego stypendium w dziedzinie "fotografii humanistycznej". Jest to jeden z największych grantów, które można otrzymać na świecie i z pewnością starczy na realizację doskonałego projektu. Najważniejsze jest to, by opowiadał prawdziwe ludzkie historie. Łączna kwota ufundowanych grantów wynosi ponad 1,2 mln dolarów.

Najwyższe stypendium wynosi aż 30 tys. dolarów, czyli blisko 120 tys. złotych. Drugie jest już mniejsze i opiewa na kwotę 10 tys. dolarów (ok. 40 tys. złotych). Ostatnie to 5 tys. dolarów (ok. 20 tys. złotych). Oprócz grantów przeznaczonych dla fotografów z krwi i kości pojawiło się również mniejsze, które jest kierowane do studentów. To wynosi 3 tys. dolarów (ok. 12 tys. złotych) i mogą się o nie ubiegać tylko studenci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Otrzymanie grantu z rąk Fundacji im. W. Eugene’a Smitha wcale nie jest proste. Stypendia są przyznawane fotografom, który mają już znaczy dorobek twórczy i zaprezentują interesujący konspekt przyszłego projektu, na który otrzymają pieniądze. Humanistyczne podejście jest tu konieczne. Fotografowie mają być spadkobiercami Smitha i jego podejścia, krzewiąc ideę fotografii na rzecz ludzi.

Zeszłorocznym stypendystą był Maksym Dondiuk z Ukrainy. Zaprezentował on wówczas cykl "Ukraina 2014/22", który pokazywał walkę naszego wschodniego sąsiada o niepodległość. W ciągu tych 8 lat Ukraina znacznie się zmieniła, a rok 2022 był przełomowy ze względu na wybuch otwartej wojny. Agresja Federacji Rosyjskiej z 24 lutego zmieniła życia milionów ludzi.

Zgłoszenia dla profesjonalnych fotografów można składać na stronie grantu. Natomiast dla studentów otworzono osobną stronę internetową z aplikacjami.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie