Na Grenlandii powstało jezioro roztopowe. Wygląda fascynująco

Bernhard Edmaier sfotografował topniejący lód na Grenlandii, który utworzył widowiskowe jezioro. Ten proces zachodzi co roku, jednak teraz przyszedł wcześniej. To skutek zbyt wysokich temperatur i ich dłuższego utrzymywania się.

Na Grenlandii powstało jezioro roztopowe. Wygląda fascynująco
Źródło zdjęć: © © Bernhard Edmaier / [Facebook](https://www.facebook.com/B.Edmaier/photos/a.131703603542069/2335792113133196/?type=3&theater)
Marcin Watemborski

Jeziora roztopowe na Grenlandii przeważnie pojawiają się przeważnie pod koniec lipca. To normalny proces, który występuje co roku, lecz teraz zaczął się niepokojąco szybko. Sezon roztopowy zaczyna się, gdy słońce może rzucać promienie bezpośrednio na lód, a ten po prostu zaczyna zamienia się w wodę. Gdy topnieje, proces zostaje przyspieszony. Płynna woda zachowuje się jak soczewki i skupia promienie na lodzie.

Na zdjęciu można zobaczyć przepiękny, głęboki błękit jeziora. Ma ono około 1,5 kilometra szerokości. Faktura została stworzona naturalnie przez lód i wiatr powodujący ruch wody. Autor zdjęcia, Bernhard Edmaier, wspomina na Facebooku, że na Grenlandii powstaje coraz więcej takich jezior.

Jakiś czas temu National Geographic pisało o psim zaprzęgu, który pokonuje płytkie jezioro roztopowe. Psy biegną po wodzie, nie po lodzie, jak zostały nauczone. Na Grenlandii temperatura jest najwyższa w historii. Rasmus Tonboe, kolega autora zdjęcia psiego zaprzęgu, napisał na Twitterze, że mamy do czynienia z błyskawicznym topnieniem lodu.

Temperatura na Grenlandii doszła szacunkowo nawet do 22 stopni, a w wiosce Qaanaaq odnotowano 17,3 stopni Celsjusza. Zjawisko, które teraz występuje, jest porównywane do nagłego topnienia z 2012 roku, które było najwyższym z zanotowanych. Rocznie topi się naprawdę dużo lodu, co za tym idzie – w przyszłości widok jezior roztopowych będzie znacznie częstszy.

To nie jedyna historia, w której możemy zobaczyć skutki globalnego ocieplenia. Pamiętacie historię niedźwiedzia, który głodował? Jako gatunek, który zdominował tę planetę, musimy o nią zadbać. Inaczej nie pożyjemy na niej długo.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)