15 tys. za nienależyte wykonanie sesji ślubnej? Sąd wydał precedensowy wyrok

15 tys. za nienależyte wykonanie sesji ślubnej? Sąd wydał precedensowy wyrok

15 tys. za nienależyte wykonanie sesji ślubnej? Sąd wydał precedensowy wyrok
Źródło zdjęć: © © Pexels
Justyna Kocur-Czarny
21.01.2020 10:35, aktualizacja: 26.07.2022 15:02

Sprawa pary młodej z Tarnowa, która zaskarżyła swojego fotografa ślubnego może dla wielu usługodawców, posłużyć jako przestroga. Początkowo sąd zobowiązał fotografa do zapłaty odszkodowania w wysokości 15 tys. złotych. Do wykonania kary jednak nie doszło.

Historia Kariny i Damiana odbiła się szerokim echem w branży ślubnej. Para na co dzień pracująca w Irlandii zdecydowała się na organizację wesela w Polsce. Zatrudnili usługodawcę, który za 7 tys. złotych miał zrealizować materiał fotograficzny oraz filmowy z dnia ich ślubu. Początkowo sesja ślubna miała również odbyć się w tym samym dniu, jednak w trakcie wesela para postanowiła, że czas na sesję wolą poświęcić gościom. Tym samym sesja plenerowa została przełożona na inny termin.

Od wesela w czerwcu kontakt z fotografem był mocno utrudniony. Ostatecznie sesja zdjęciowa odbyła się w listopadzie. Było zimno, padało, w dodatku panna młoda przez kilka miesięcy od ślubu przytyła i nie była zadowolona ze swojego wyglądu. Nowożeńcy musieli pozować w letnich strojach w jesiennej aurze. W dodatku fotograf pojawił się na zleceniu ze zranioną ręką, a od jego pomocnika czuć było alkohol. Para nie otrzymała ani zdjęć, ani filmu z wesela.

Postawa fotografa rozzłościła małżonków i skierowali sprawę do Sądu Rejonowego w Tarnowie. Fotograf z kolei oskarżył małżonków o niezapłacenie całości kwoty przewidzianej za materiał. Sąd uznał, że za nienależyte wykonanie dzieła fotograf nie może domagać się pozostałej kwoty wynagrodzenia, powinien wydać małżonkom zdjęcia oraz film, a tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych zapłacić parze 15 tys. złotych odszkodowania.

To jednak nie koniec tej historii. Jak podaje fotoprawo.pl, fotograf zaskarżył wyrok i sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Sąd II instancji nie przychylił się do wcześniejszego wyroku. Mimo że fotograf nie wykonał swojej pracy z należytą starannością, miał prawo oczekiwać za nią wynagrodzenia. Ponadto sąd uznał, że "prawo do normalnego i godnego przeżywania własnego ślubu i wesela” nie można uznać za dobro osobiste, a w związku z tym fotograf nie jest zobowiązany do zapłaty zadośćuczynienia.

Ostatecznie sąd wezwał fotografa do oddania fotografii oraz filmu w zakresie ustalonym w umowie, a małżonków do zapłaty wynagrodzenia w obniżonej kwocie. W przypadku fotografowania kwotę wynagrodzenia obniżono o 50 proc., natomiast koszty filmowania o 30 proc. Z orzeczeniem sądu można zapoznać się tutaj, wpisując sygnaturę sprawy: I Ca 231/18.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)