152 obrazy utworzyły interesującą panoramę Marsa. Widać na niej krater Belva

Łazik Perseverance przesłał niedawno 152 zdjęcia, które po scaleniu ujawniły ciekawy krajobraz Czerwonej Planety. Zobaczymy tam krater Belva, który znajduje się wewnątrz krateru Jezero. Jest on istotny z powodu charakterystycznego ukształtowania terenu.

Krater Belva.
Krater Belva.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski

25.05.2023 | aktual.: 26.05.2023 17:51

Łazik Perseverance cały czas zwiedza Marsa. Czerwona Planeta staje się dla naukowców coraz mniej obca. Na podstawie obserwacji pojazdu badawczego eksperci mogą obserwować zmiany terenu Marsa oraz jego charakterystyczne elementy. Krater uderzeniowy Belva jest jednym z miejsc, w których Perseverance zatrzymał się na dłużej.

W kraterze Belva leżą płyty kamienia, które przypominają popękaną płaską drogę. Właśnie to przykuło uwagę naukowców. Cały teren jest niemal pozbawiony wystających skał i jest dość równy. Dzięki pęknięciom eksperci mogą próbować zbadać wiek poszczególnych warstw ziemi na Marsie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krater Belva ma ok. 900 metrów średnicy i jest jednym z wielu na powierzchni Czerwonej Planety. Nie wyróżnia się spośród innych niczym szczególnym – jest po prostu blisko Perseverance. Pierwotnym zadaniem łazika było zbadanie krateru Jezero, w którym wylądował. Przy mapowaniu terenu bardzo pomocny dron Ingenuity, który wykonuje kolejne kilkunastosekundowe loty, pokazujące Marsa z nowej perspektywy.

Na tę chwilę naukowcy nie wiedzą, skąd wzięły się wielkie płyty skalne. Mają na ten temat kilka hipotez. Pierwsza mówi o tym, że zostały one wyniesione na powierzchnię przez uderzenie meteorytu, inna zaś sugeruje, że płyty mogły wypłynąć dzięki systemowi rzek, jeśli takowy istniał kiedyś na Czerwonej Planecie.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)