20 proc. fotografów chce się przebranżowić. To skutek pandemii
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pozbawiła pracy wiele osób, w tym usługodawców. Wolni strzelcy i pełnowymiarowi fotografowie szukają alternatyw. Aż jedna piąta chce porzucić obecny zawód.
Na początku pandemii pisałem o wolnych zawodach i potencjalnych skutkach, które mogą przynieść obostrzenia. Już wtedy wielu polskich fotografów zwracało uwagę na odwołane zlecenia i wyrażało obawy w związku z kontynuowaniem swoich działań. Niektórzy zawiesili działalności gospodarcze, inny zajęli się nowymi gałęziami, jak fotografia produktowa.
Amerykański serwis LensRentals przeprowadził ankietę wśród 1000 fotografów i filmowców, w której były zadawane pytania dotyczące pandemii i jej wpływu na ich firmy. Wysyłanie kwestionariuszy do klientów wypożyczalni będzie przeprowadzane co miesiąc, by w ten sposób wybadać sytuację na rynku. Już teraz można dowiedzieć się z tych działań wielu interesujących rzeczy.
Obecne wyniki pokazują, że prawie 80 proc. ankietowany spotkało się z odwołaniem wszystkich lub prawie wszystkich zleceń, 60 proc. ma anulowane sesje na maj, a 20 proc. wszystkich rozważa zmianę branży na inną. Powodem jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, co uniemożliwia im wykonywanie zawodu fotografa tak, by mogli się z tego utrzymać.
Taki obrót spraw nie dziwi. W związku z tym, że ludzie zwyczajnie w świecie boją się spotykać z innymi, by uniknąć zarażenia, jak również oszczędzają pieniądze, rynek usługowy jest odsunięty na dalszy plan. Przecież nikt nie będzie myślał o pamiątkowych zdjęciach, gdy priorytetem jest utrzymanie gospodarstwa domowego. Trudno przewidzieć, jak sytuacja będzie się rozwijała, ale bądźmy dobrej myśli.
Celem obywatelskim nas wszystkich powinno być przyczynienie się do ograniczenia rozprzestrzeniania koronawirusa i stosowanie się do zaleceń rządu, w tym do obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych oraz zachowania dystansu 2 metrów od innej osoby.
Więcej informacji i wyniki całej ankiety znajdziecie na stronie LensRentals.
COVID-19 - Środki bezpieczeństwa
W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.