200 Mpix w smartfonie. Samsung zaprezentował nową matrycę

200 Mpix w smartfonie. Samsung zaprezentował nową matrycę

200 Mpix w smartfonie. Samsung zaprezentował nową matrycę
Marcin Watemborski
22.09.2021 08:00, aktualizacja: 22.09.2021 10:40

Samsung ISOCELL HP1 to kolejny krok naprzód w ewolucji fotografii mobilnej. Firma właśnie zaprezentowała najnowszą matrycę, której rozdzielczość wynosi 200 megapikseli. Dzięki zaawansowanej sztucznej inteligencji, będzie ona dawała spore możliwości w kontekście fotografii obliczeniowej.

Samsung ISOCELL HP1 to matryca mobilna o fizycznym rozmiarze 10,5x8 mm. Pojedynczy piksel ma rozmiar jedynie 0,64 mikrometra, a pełna rozdzielczość to 200 milionów pikseli. To niesamowicie dużo, jak na taki mały sensor, ale ta konstrukcja ma sens i nie została stworzona tylko po to, by dawać obraz o bardzo dużej szczegółowości.

Inżynier zajmujący się matrycami Samsunga – Minho Kwon – wytłumaczył, że matryca mająca mnóstwo malutkich fotodiod pozwala na wykorzystanie ich w różny sposób. Jednym z nich jest łączenie pikseli w bloki o zmiennej konfiguracji. Podczas kręcenia wideo w rozdzielczości 8K, sygnał scalany jest z 4 sąsiadujących pikseli dając ekwiwalent jednego piksela o wielkości 1,28 mikrometra.

ISOCELL HP1 Image Sensor: Official Introduction | Samsung

Podczas fotografowania w kiepskich warunkach oświetleniowych natomiast, piksele mogą być łączone w stosunku 16 do 1, co odpowiada jednemu pikselowi mającego rozmiar 2,56 mikrometra, więc dwa razy więcej niż przy kręceniu.

Na matrycy ISOCELL HP1 znalazł się filtr barw podstawowych w układzie Bayera, gdzie jeden kolor pokrywa blok 16 pikseli (4x4 fotodiody), co przekłada się na możliwość wyprodukowania końcowego obrazu o rozdzielczości 12 Mpix. Sensor interpoluje sygnał z bloku pikseli, by był on jak najsilniejszy, a wytrenowana sztuczna inteligencja zajmuje się jego bezstratnym przetworzeniem.

Nowy czujnik wykorzystuje technologię Samsung Samrt ISO w celu wyeliminowania szumów oraz rozszerzenia rozpiętości tonalnej. Istnieje prawdopodobieństwo, że w przeciągu najbliższych lat, ta matryca trafi do flagowego modelu smartfona Samsunga – być może nawet do modelu Samsung Galaxy S22 Ultra.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)