Rozdzielczość - co to jest i czy jest ważna? Krótki poradnik dla początkujących

Rozdzielczość - co to jest i czy jest ważna? Krótki poradnik dla początkujących

Wyjaśniamy, co to jest rozdzielczość
Wyjaśniamy, co to jest rozdzielczość
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska
13.08.2020 11:44, aktualizacja: 13.08.2020 13:44

Wielu początkujących fotografów często zadaje sobie pytanie: rozdzielczość, co to jest? Zdarza się, że mylona jest z rozmiarem zdjęć. Warto więc wiedzieć, jaka jest różnica oraz czemu rozdzielczość jest tak istotna?

Co to jest rozdzielczość zdjęcia?

Rozdzielczość zdjęcia cyfrowego jest to zbiór drobnych, identycznej wielkości punktów tzw. pikseli, posiadających różnorodną kolorystykę, które mieszczą się na konkretnej powierzchni. Ich zróżnicowane odcienie tworzą różnorodne kompozycje, składające się na fotografię nazywaną mapą bitową. Jednak w zależności od kontekstu odpowiedź na pytanie: rozdzielczość, co to jest, może się różnić.

Rozdzielczość aparatu cyfrowego

Częstym zjawiskiem jest mówienie o rozdzielczości aparatu, jako o liczbie pikseli składających się na długość i szerokość fotografii. W tym przypadku piksele są danymi, których im więcej obraz posiada, tym ma większy potencjał (wiąże się to także z większą ilością zajmowanego miejsca na karcie pamięci aparatu).

Co za tym idzie, warto wykonywać zdjęcia, wybierając najwyższą dostępną rozdzielczość. Dzięki temu z pewnością niezależnie od rozmiaru, w jakim wywołamy odbitki, zawsze będą miały świetną jakość. Ponadto, jeśli musimy edytować zdjęcia, większa rozdzielczość pozwala na swobodę podczas ich obróbki w programach graficznych.

Korzyści ze zdjęć z dużą rozdzielczością

Wybierając wysoką rozdzielczość fotografii mamy możliwość wykonania większych odbitek. Jednak w ich przypadku dużo zależy od matrycy naszego sprzętu. Jeśli jest ona np. 6-megapikselowa, możemy wybrać format 20 x 30 cm. Mając mniejszą ilość megapikseli, lepiej zdecydować się na mniejsze odbitki.

Dodatkowo, kiedy chcemy być pewni perfekcyjnego odwzorowania szczegółów na fotografii, doskonałym wyborem będzie postawienie właśnie na wyższą rozdzielczość.

Znając odpowiedź na pytanie: rozdzielczość, co to jest, wiemy już jak ustawić aparat, tak by być zadowolonym z fotografii. Oto inne poradniki, dzięki którym poznamy pozostałe sposoby na wykonanie dobrych zdjęć:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)