48 Mpix, migawka globalna i wideo 8K na nowej matrycy firmy CMOSIS

48 Mpix, migawka globalna i wideo 8K na nowej matrycy firmy CMOSIS10.11.2016 11:57
48 Mpix, migawka globalna i wideo 8K na nowej matrycy firmy CMOSIS
Źródło zdjęć: © © CMOSIS / [www.cmosis.com](http://www.cmosis.com/products/product_detail/cmv50000)

Belgijska firma CMOSIS była odpowiedzialna za kilka matryc w aparatach Leiki. Teraz zapowiedziała ona nowy, fizycznie większy, pełnoklatkowy sensor z migawką elektroniczną i rozdzielczością 48 Mpix.

Matryca CMOS CMV 50000 jest opisywana w informacji prasowej jako „średnioformatowa”, ale nie można się z tym do końca zgodzić. Fizyczny rozmiar to powiększony sensor pełnoklatkowy tak, by odpowiadał stosunkowi boków 4:3. Matryca ma wymiary 36.43 x 27.62 mm.

Nowy czujnik został również zaprojektowany z myślą o kręceniu wideo w rozdzielczości 8K przy 30 kl./s. Producent informuje, że zakres dynamiczny przy pełnej rozdzielczości wynosi 64 dB, a stosunek sygnału do szumu to 41,4 dB. Matryca jest w stanie zwiększyć zakres dynamiczny dzięki rejestrowaniu naprzemiennych rzędów pikseli o zróżnicowanej ekspozycji. Można to porównać do trybu DR w matrycach Fujifilm EXR CCD.

Globalna migawka pozwala rejestrować wszystkie piksele w tym samym czasie, zamiast sekwencyjne. Dzięki temu, poruszające się obiekty w kadrze będą uchwycone bez zniekształceń (bez efektu rolling shutter), co ma miejsce przy wykorzystywaniu migawki elektronicznej. Producent informuje, że sensor również bez problemu sprawdzi się przy fotografowaniu oraz profesjonalnej produkcji filmowej.

Obecnie matryca jest dostępna tylko w wersji czarno-białej, natomiast kolorowa ma ukazać się na rynku do końca roku. Cena sensora wynosi 3450 euro. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)