530 tys. złotych dla 77-letniego fotografa. To dopiero coś!

530 tys. złotych dla 77‑letniego fotografa. To dopiero coś!

530 tys. złotych dla 77-letniego fotografa. To dopiero coś!
Źródło zdjęć: © © Stina Stjernkvist / TT via FORUM
Marcin Watemborski
17.09.2021 10:46, aktualizacja: 17.09.2021 12:46

Sebastiao Salgado to żyjąca legenda fotografii. Artysta, którego znamy z serii Genesis czy filmu biograficznego Sól Ziemi, został właśnie odznaczony nagrodą Paemium Imperiale przez Japońskie Towarzystwo Artystyczne. 15 milionów jenów to bardzo wysoka kwota.

Praemium Imperiale to bardzo prestiżowa nagroda fotograficzna. Kwota 15 milionów jenów, czyli blisko 530 000 złotych, jest jedną z najwyższych w całym świecie sztuki. Dla porównania, niedawno zostały rozdane nagrody w konkursie HIPA, gdzie za pierwsze miejsce autor otrzymał równowartość 460 000 złotych.

Nagroda, którą otrzymał brazylijski fotograf Sebastiao Salgado, jest patronowana przez księcia Hitachi. Artysta został wybrany spośród innych wpływowych twórców. Całokształt pracy Salgado został określony jako eksploracja piękna natury oraz wrażliwości świata i jego mieszkańców. Trudno by było trafniej nazwać dzieła tego fotografa.

W przeciągu ponad 40-letniej kariery zawodowej, Salgado zrealizował mnóstwo projektów dokumentalnych, realizując liczne wystawy. O jego świetności świadczy to, że ludzie, którzy nie interesują się fotografią, znają jego prace, a znaczna część widziała Sól Ziemi, czyli dokumentalny film biograficzny o życiu Salgado.

Styl pracy Sebastiao Salgadu koncentruje się na układaniu opowieści na konkretny temat. Jego konikiem są długoterminowe projekty fotograficzne, w których artysta operuje jedynie światłem zastanym. Zwieńczeniem działań są albumy lub objazdowe wystawy, które zwiedziły niemal cały świat.

Najnowszym ukończonym dziełem Salgado jest projekt Amaznia. Opowiada on o Brazylii i ekosystemie koncentrującym się wokół regionu Amazonii – mieszkańcach, zwierzętach, przemianach. Salgado realizował zdjęcia 6 lat, a książka pojawiła się w sprzedaży w maju 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)