580 terabajtowy nośnik danych. Fujifilm pobiło rekord

580 terabajtowy nośnik danych. Fujifilm pobiło rekord31.12.2020 10:13
580 terabajtowy nośnik danych. Fujifilm pobiło rekord

Współcześnie zachwycamy się coraz większymi kartami pamięci lub szybkimi dyskami SSD. Fujifilm sięgnęło po starsze rozwiązanie, jakim są taśmy magnetyczne i je znacznie udoskonaliło. Mają aż 580 terabajtów przestrzeni dyskowej.

Nowa technologia Fujifilm opiera się na taśmach magnetycznych i cząsteczce ferrytu strontu (SrFe). To właśnie ten związek jest kluczowy w sposobie zapisu danych i ogromnym zwiększeniu pojemności dyskowej nośników.

Opracowane wraz z IBM rozwiązanie jest w stanie przechowywać pojemność równą 120 000 płyt DVD. Cząsteczki ferrytu strontu pozwalają na stworzenie gęstszej powierzchni zapisu, jednocześnie oferując wysoką wydajność. Innymi słowy – dużo, szybko i pewnie.

420597828013086536

Dotychczasowe taśmy magnetyczne bazowały na ferrycie barowym (BaFe), a ich luźniejsza struktura ograniczała możliwość zapisu danych. Ferryt strontu może w przyszłości zastąpić poprzednią cząsteczkę, by tworzyć znacznie większe i szybsze taśmy. Może być to przydatne w kontekście nagrań w wysokiej rozdzielczości jak 4K, 8K i wyższej. W ten sposób na jednym nośniku uda się zachować znacznie więcej nieskompresowanych danych, bez potrzeby ich cięcia.

Fujifilm donosi też o tym, że "zimne dane", czyli pliki naprawcze i kopie bezpieczeństwa, zajmują obecnie około 80 proc. pojemności nowych taśm. Naukowcy uważają to za pewniejsze rozwiązanie, które w przyszłości może być bardzo przydatne w przypadku nagłej awarii systemów. Ogromnym plusem jest to, że zwiększenie pojemności taśm sprzyja zmniejszeniu miejsca potrzebnego do ich przechowywania.

IBM informuje, że nowe taśmy oparte na ferrycie strontu będą w stanie wytrzymać co najmniej 30 lat bez uszkodzenia, co pokrywa się mniej więcej z żywotnością poprzedniej generacji. Istotnym czynnikiem w tym przypadku są warunki przechowywania nośników. Obecnie ta technologia jest zarezerwowana dla rozwiązań przemysłowych, ale niewykluczone, że za jakiś czas pojawi się na rynku konsumenckim.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)