Rozdzielczość 4K - co to takiego? Niezbędnik dla każdego

Producenci wprowadzają na rynek mnóstwo nowych technologii, za którymi nie zawsze łatwo jest nadążyć. Jedną z nich jest rozdzielczość 4K, co to takiego? Oto najważniejsze informacje w pigułce.

Wyjaśniamy, co to jest rozdzileczość 4K
Wyjaśniamy, co to jest rozdzileczość 4K
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska

W sklepach widzimy coraz większe telewizory i ekrany, co sprawia, że należy stosować w nich coraz lepsze parametry. Tu bardzo często pojawia się pytanie: rozdzielczość 4K, co to właściwie jest? To następca standardu 2K, utworzony przez Digital Cinema Initiatives (DCI) jako podwojona rozdzielczość 2K - 4096 x 1080 pikseli, określający sposób kodowania obrazu cyfrowego stosowanego w przemyśle filmowym.

Zalety rozdzielczości 4K

Technologia 4K zapewnia nam lepszą jakość obrazu na dużych ekranach. Jednak niezależnie od ich wielkości obrazy w 4K są bardzo ostre, czyste i podkreślające każdy najmniejszy detal. Wykorzystanie wyższej rozdzielczości umożliwia również bardziej szczegółowe i nasycone wydruki wielkoformatowe.

Dodatkowo kolei materiały wideo i zdjęcia robione w 4K coraz częściej wykorzystują również technologię High Dynamic Range (HDR). Dzięki temu zdjęcie lub nagranie wiernie odwzorowuje każdy kolor oraz zwiększa kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi częściami ekranu, co przekłada się na zwiększenie szczegółowości całego obrazu. HDR pozwala nam zauważyć detale ukryte w cieniach i te w mocno oświetlonych scenach.

Wady technologii 4K

Ze względu na najwyższą jakość wszystkie pliki zapisane w rozdzielczości 4K mają duży rozmiar. W efekcie jedna minuta filmu może zajmować 30 GB miejsca. Jeśli więc chcemy oglądać coś przez internet, nasze łącze musi być bardzo szybkie i wydajne. Wysoka rozdzielczość oznacza również zwiększoną pracę ekranu i pobór prądu. Co wiąże się z podwyższonymi rachunkami za prąd.

Oczywiście problem nie dotyczy tylko materiałów wideo - rozdzielczość znacząco wpływa również na ciężar robionych zdjęć, co powinniśmy mieć na uwadze, gdy kupujemy kartę pamięci do aparatu.

Czego potrzebujemy do oglądania filmów w 4K?

Przede wszystkim niezbędny jest nam ekran o rozdzielczości 4K. Jednak poza nim warto zwrócić uwagę na poniższe możliwości uzyskania dostępu do obrazu w 4K:

  • Dekoder do 4K: możemy nabyć go u dostawców usług telewizji cyfrowej (programów nadawanych w tej rozdzielczości jest jednak niewiele)
  • Odtwarzacz Blu-Ray: jeśli chcemy oglądać filmy z płyt, potrzebujemy modelu odtwarzacza ze specjalnym przeznaczeniem do 4K
  • Serwisy zewnętrzne (np. You Tube, Netfix): niezbędne jest nam stałe, wydajne i stabilne łącze internetowe. Warto pamiętać, że większość tego typu platform, wymaga od nas dodatkowych opłat za najwyższą rozdzielczość.

Nie musimy już zastanawiać się: rozdzielczość 4K, co to jest? Choć nie jest ona obecnie bardzo popularna, to z pewnością w przyszłości będzie rządziła na rynku. Zobacz więcej poradników związanych z rozdzielczością:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)