Rozdzielczość 4K - co to takiego? Niezbędnik dla każdego

Wyjaśniamy, co to jest rozdzileczość 4K
Wyjaśniamy, co to jest rozdzileczość 4K
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska

13.08.2020 11:44, aktual.: 13.08.2020 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Producenci wprowadzają na rynek mnóstwo nowych technologii, za którymi nie zawsze łatwo jest nadążyć. Jedną z nich jest rozdzielczość 4K, co to takiego? Oto najważniejsze informacje w pigułce.

W sklepach widzimy coraz większe telewizory i ekrany, co sprawia, że należy stosować w nich coraz lepsze parametry. Tu bardzo często pojawia się pytanie: rozdzielczość 4K, co to właściwie jest? To następca standardu 2K, utworzony przez Digital Cinema Initiatives (DCI) jako podwojona rozdzielczość 2K - 4096 x 1080 pikseli, określający sposób kodowania obrazu cyfrowego stosowanego w przemyśle filmowym.

Zalety rozdzielczości 4K

Technologia 4K zapewnia nam lepszą jakość obrazu na dużych ekranach. Jednak niezależnie od ich wielkości obrazy w 4K są bardzo ostre, czyste i podkreślające każdy najmniejszy detal. Wykorzystanie wyższej rozdzielczości umożliwia również bardziej szczegółowe i nasycone wydruki wielkoformatowe.

Dodatkowo kolei materiały wideo i zdjęcia robione w 4K coraz częściej wykorzystują również technologię High Dynamic Range (HDR). Dzięki temu zdjęcie lub nagranie wiernie odwzorowuje każdy kolor oraz zwiększa kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi częściami ekranu, co przekłada się na zwiększenie szczegółowości całego obrazu. HDR pozwala nam zauważyć detale ukryte w cieniach i te w mocno oświetlonych scenach.

Wady technologii 4K

Ze względu na najwyższą jakość wszystkie pliki zapisane w rozdzielczości 4K mają duży rozmiar. W efekcie jedna minuta filmu może zajmować 30 GB miejsca. Jeśli więc chcemy oglądać coś przez internet, nasze łącze musi być bardzo szybkie i wydajne. Wysoka rozdzielczość oznacza również zwiększoną pracę ekranu i pobór prądu. Co wiąże się z podwyższonymi rachunkami za prąd.

Oczywiście problem nie dotyczy tylko materiałów wideo - rozdzielczość znacząco wpływa również na ciężar robionych zdjęć, co powinniśmy mieć na uwadze, gdy kupujemy kartę pamięci do aparatu.

Czego potrzebujemy do oglądania filmów w 4K?

Przede wszystkim niezbędny jest nam ekran o rozdzielczości 4K. Jednak poza nim warto zwrócić uwagę na poniższe możliwości uzyskania dostępu do obrazu w 4K:

  • Dekoder do 4K: możemy nabyć go u dostawców usług telewizji cyfrowej (programów nadawanych w tej rozdzielczości jest jednak niewiele)
  • Odtwarzacz Blu-Ray: jeśli chcemy oglądać filmy z płyt, potrzebujemy modelu odtwarzacza ze specjalnym przeznaczeniem do 4K
  • Serwisy zewnętrzne (np. You Tube, Netfix): niezbędne jest nam stałe, wydajne i stabilne łącze internetowe. Warto pamiętać, że większość tego typu platform, wymaga od nas dodatkowych opłat za najwyższą rozdzielczość.

Nie musimy już zastanawiać się: rozdzielczość 4K, co to jest? Choć nie jest ona obecnie bardzo popularna, to z pewnością w przyszłości będzie rządziła na rynku. Zobacz więcej poradników związanych z rozdzielczością:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)