7 pomysłów na ciekawe zdjęcia smartfonem - bez wychodzenia z domu

7 pomysłów na ciekawe zdjęcia smartfonem - bez wychodzenia z domu

Fotografowanie tego, co jesz, nie musi być próbą lansu, ale ciekawym ćwiczeniem fotograficznym, ilustracją do domowej książki kucharskiej czy po prostu (jak w tym przypadku) fajną pamiątką.
Fotografowanie tego, co jesz, nie musi być próbą lansu, ale ciekawym ćwiczeniem fotograficznym, ilustracją do domowej książki kucharskiej czy po prostu (jak w tym przypadku) fajną pamiątką.
Źródło zdjęć: © © Krzysztof Basel
Krzysztof Basel
17.03.2017 14:02, aktualizacja: 26.07.2022 18:35

Aby mieć radość z fotografowania, także smartfonem, wcale nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Fajne zdjęcia można robić... nie wychodząc z domu.

Seria portretów

Pomysłów na zdjęcia portretowe jest równie dużo jak fotografów. Nie ruszając się z domu, możesz zabrać się do fotografowania… samego siebie. To trochę narcystyczne, ale może się okazać ciekawym ćwiczeniem. Możesz np. sprawdzić, jak zachowuje się twarz, z której perspektywy lepiej wygląda itp.

Obraz
© © Kevin N. Murphy / Flickr CC

Jeśli masz żonę, dzieci, współlokatorów czy wpadających od czasu do czasu znajomych, możesz regularnie robić im portrety i tworzyć ciekawe cykle tematyczne. Możliwości jest naprawdę wiele. Dzieciaki lubią się przebierać, a żona stroić. Interesującym pomysłem może być też zapraszanie znajomych i fotografowanie ich w charakterystycznych dla nich pozach, ubiorach.

Photo Recipes Live with Scott Kelby: How to Use Natural Light

Do wykonania dobrych zdjęć portretowych wcale nie jest potrzebne studio z drogim oświetleniem. Głównym źródłem światła może być światło dzienne. Ustaw modela przy oknie. Jeśli światło jest zbyt intensywne, spróbuj zasłonić okno przezroczystą firanką, aby je rozproszyć i zmiękczyć. Z drugiej strony możesz doświetlić modela blendą odbijającą światło (np. biały papier). Pamiętaj, aby wyłączyć lampę błyskową i korzystać z możliwie niskich czułości lub trybu portretowego oraz nie fotografować pod słońce.

Indoor Lighting Tip: Why Are My Photos Dark?

Smartfonowe makro

Obraz
© © Jakub Kaźmierczyk

W jednym z wcześniejszych tekstów opisywaliśmy, jak robić zdjęcia makro smartfonem. Tego typu piękne fotografie przybliżające mikroświat możesz wykonać również w domu. Skieruj obiektyw na rośliny, materiały, jedzenie czy zwierzęta. To też dobry powód, aby kupić kochanej osobie bukiet róż czy tulipanów i przed wręczeniem sfotografować go z bliska.

Niezwykłe faktury w najbliższym otoczeniu

Obraz
© © Krzysztof Basel

Mówi się, że dobry dziennikarz potrafi znaleźć temat na ulicy. Tak samo fotograf powinien umieć dostrzec w otaczającym go świecie niezwykłe, niewidoczne na co dzień kadry. Rozejrzyj się i poszukaj geometrycznych kadrów, struktur, pięknych wzorów.

Nie bój się podejść blisko, aby sfotografować detale. To zarazem świetne ćwiczenie na szukanie fotograficznych tematów. Uważaj: patrzenie na świat w ten sposób może uzależnić, ale jakże przyjemne jest to uzależnienie!

Czas płynie szybciej, niż nam się wydaje

To pomysł na długi, przynajmniej kilkumiesięczny projekt. Jeśli masz piękny widok za oknem, spróbuj fotografować go z tego samego miejsca o różnych porach dnia, przy różnej pogodzie oraz porach roku, a następnie połącz je w film time lapse. Jednym z celów fotografii jest pokazywanie świata w nieznany sposób.

To ćwiczenie pozwoli ci nie tylko uzyskać interesujące zdjęcia, ale też zwrócić uwagę na niezwykłe zmiany zachodzące za oknem. Dodatkowo możesz przećwiczyć, w jakich godzinach najlepiej fotografować naturę, co z pewnością zaowocuje np. podczas wakacyjnych podróży.

Ciekawym pomysłem na zdjęcia w domu jest też stworzenie filmu poklatkowego pokazującego zmiany zachodzące w nas samych. Ostatnio na Fotoblogia.pl pisaliśmy o małżeństwie, które postanowiło przygotować uroczy film poklatkowy dokumentujący przebieg ciąży. To swoista, współczesna i ciekawa kronika ciążowa. Inspirujący pomysł na świetną zabawę z fotografią i kapitalną pamiątkę.

My Wife's Enchanted Pregnancy (Time Lapse Video)

Zarówno w Google Play jak i App Store znajdziecie sporo dobrych aplikacji do tworzenia filmów time lapse. Powodzenia!

Chleb nasz (nie) powszedni

Obraz
© © Krzysztof Basel

Umiesz dobrze gotować? Fotografuj swoje śniadania, obiady i kolacje. Możesz nie tylko poćwiczyć fotografowanie jedzenia smartfonem, ale też przygotować sobie zdjęcia do osobistej książki z przepisami czy pochwalić się swoimi daniami na Instagramie. Nowi znajomi w serwisach społecznościowych gwarantowani.

Załóż fotobloga swojemu zwierzakowi lub maskotce

Zwierzaki to wdzięczny temat zdjęć. Wykorzystaj go i fotografuj smartfonem swojego kota, psa czy patyczaka w domu. W świecie Instagrama modne są wirtualne profile prawdziwych zwierząt fotografowanych przez właścicieli. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, taka forma prezentacji zdjęć może być też zachętą do regularnego fotografowania.

Obraz
© © Krzysztof Basel

Co zrobić, jeśli po twoim mieszkaniu nie grasuje żaden zwierz? Jeśli masz w domu maskotkę, fotografuj ją w najróżniejszych sytuacjach – dziwnych, śmiesznych, intrygujących. To naprawdę może dawać dużo dobrej zabawy.

Namaluj swój świat... światłem

Malowanie światłem to wyśmienita zabawa – także dla osób, które dysponują tylko smartfonem, a nie drogim aparatem fotograficznym.

Naucz się malować światłem w 5 minut [wideoporadnik]

Podstawy są bardzo proste. Wystarczy postawić smartfon stabilnie (np. skorzystać ze statywu, oprzeć o coś lub po prostu trzymać), ustawić niską czułość ISO oraz długi czas naświetlania. Można też użyć specjalnej aplikacji, która ułatwia malowanie światłem (np. Magic Shutter).

Magic Shutter video tutorial

W ręce trzeba mieć jakieś źródło światła: latarkę, świeczkę czy nawet telefon komórkowy z dużym wyświetlaczem i malować nim litery, kształty, znaki. Dzięki długiemu czasowi naświetlania ruchy źródła światła zostaną zarejestrowane na zdjęciu jako smugi światła. Takie fotografie należy robić w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu. Dobrze jest mieć na sobie ciemne ubrania, które nie będą zbytnio widoczne na zdjęciach. A na koniec ciekawostka dla osób mających aparat, smartfon lub tablet:

Stunning Product Shots With iPhone and iPad LightPainting

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)