Kłopoty GoPro: firma zwalnia 7 proc. pracowników i przygotowuje się do zmian

Brak nowej flagowej kamerki i konkurencja wykańczają firmę GoPro. Chwilę po ogłoszeniu wyników finansowych w czwartym kwartale 2015 roku, akcje słynnego producenta sportowych kamer straciły 28 proc. Koncern zwalania ludzi i zapowiada nowe produkty, aby odwrócić negatywny trend.

Kamerki GoPro Hero są wykorzystywane nie tylko do nagrywania filmów, ale także wykonywania zdjęć z niecodziennej perspektywy.

Kamerki GoPro Hero są wykorzystywane nie tylko do nagrywania filmów, ale także wykonywania zdjęć z niecodziennej perspektywy. (© Hairi / Flickr CC)

Firma GoPro zwolniła 7 proc. swoich pracowników, poza tym koncern ostrzega inwestorów o słabych wynikach sprzedaży kamerek sportowych. Wiadomość pojawiła się zaledwie kilka tygodni przed oficjalnym komunikatem firmy na temat zysków w czwartym kwartale 2015 roku.

Zobaczcie najlepsze ujęcia z GoPro nagrane w 2015 roku

Firma GoPro przygotowała kompilację najlepszych ujęć wykonanych w 2015 roku ich produktami. Jeśli myślicie, że jest to kamera przeznaczona tylko do…

Idąc dalej, obniżono też prognozy za czwarty kwartał z około 500–550 milionów dolarów do 435 milionów. GoPro o spadki w przychodach obwinia niższą sprzedaż, niż przewidywała firma w ostatnim kwartale 2015 roku, które stanowiły 70% przychodu, który wygenerowało GoPro rok wcześniej w tym samym czasie, kiedy to wycisnęło prawie 634 miliony dolarów. Jednym słowem nie kupiliśmy na gwiazdkę tyle kamerek GoPro co w zeszłym roku.

Hero 4 Session

Istnieje kilka powodów takich spadków sprzedaży. Pierwszym może być brak nowej flagowej kamerki od grudnia 2014 roku, kiedy pojawiły się Hero 4 Black i Hero 4 Silver. Oba modele sprzedawały się bardzo dobrze jeszcze w czasie wakacji (2,4 miliona sztuk w jednym kwartale).

GoPro HERO Session powrót do korzeni

GoPro HERO Session to nowa, jeszcze mniejsza kamerka, która funkcjonalnością wraca do korzeni GoPro, czyli do obsługi jednym przyciskiem.

Jedyny innowacyjny produkt zaprezentowany w 2015 roku to mała kamerka Hero 4 Session, która zdaniem CEO GoPro Nicka Woodmana, była wyceniona za wysoko, przez co nie została dobrze przyjęta na rynku. Poza tym GoPro wprowadziło jeszcze na rynek uproszczoną wersję HERO+ dla początkujących. Mimo udanych kampanii marketingowych i społecznościowych nie udało się utrzymać wysokiej sprzedaży.

Niższe przychody oznaczają dla firmy cięcia w postaci zwolnień pracowników. Przedstawiciele firmy twierdzą, że ograniczenia w zatrudnieniu są konieczne także w związku z nowymi produktami, które mają się pojawić w tym roku. Dotychczas zatrudnienie w GoPro rosło o ponad 50 proc. rocznie osiągając ponad 1500 pracowników w 2015 roku.

Zobacz również: Szybki sposób na obróbkę zdjęć wakacyjnych

GoPro Hero 4

W tym roku GoPro planuje ofensywę i nowe produkty. Pojawi się najprawdopodobniej dron GoPro Karma oraz konsumenckie kamerki 360 stopni dedykowane do wirtualnej rzeczywistości. Opanowanie nowych rynków nie będzie jednak łatwe, konkurencja jest spora. Zarówno DJI, jak Sony czy Nikon pokazują udane produkty, takie jak Nikon KeyMission 360 czy Sony Action Cam HDR-AS50.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Vogue zaskakuje: „Fotografowie ślubni są niepotrzebni" INSTA Przebudzenie - 20 inspirujących polskich fotografów mobilnych we Wrocławiu Nowojorska Biblioteka Publiczna udostępnia 187 tysięcy zdjęć i ilustracji w domenie publicznej Podwodny weekend z firmą Olympus "Rytuały Przejścia" Przemysława Pokryckiego na spotkaniu autorskim !ART COME OUT! Jesteśmy w drodze do Las Vegas na targi CES 2016. Jakie nowości fotograficzne możemy zobaczyć? „The Lost Rolls” - fotoreporter Ron Haviv wywołał ponad 200 zapomnianych rolek filmu Phase One prezentuje 100-megakselowy średni format przy współpracy z Sony Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.01.2016 - 15.02.2016 Zobacz 9 swoich najlepszych zdjęć na Instagramie w 2015 roku Wypróbuj najnowsze obiektywy Tamron SP w czasie dni otwartych w całej Polsce Maciej Jeziorek opowiada o Indiach w albumie "317 days to Mars" Oto zwycięzcy konkursu fotograficznego 2015 National Geographic Zobaczcie najlepsze ujęcia z GoPro nagrane w 2015 roku Ultra szeroki, jasny zoom już niedługo na rynku - Tokina prezentuje AT-X PRO SD 14-20mm f/2 (IF) DX Wyciekły pierwsze zdjęcia Fujifilm X-Pro 2 Dołącz do naszej fotoekspedycji do Indii i Nepalu z Pawłem Łącznym i Fujifilm „Z ojca na syna” - prezentujemy Wam kalendarz Lavazza 2016 Planujesz kupić średni format? Hasselblady przecenione w USA nawet o 50% "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" nagrane analogowo – czy nadchodzi czas odrodzenia Kodaka? Nowy Adobe Lightroom 2.1 jest już dostepny dla urządzeń z iOS LensCulture Visual Storytelling Awards 2015 – Agnieszka Sosnowska nagrodzona Wyciekły kolejne zdjęcia Nikona D5

Popularne w tym tygodniu:

"Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" - zostałem nowym redaktorem prowadzącym portal WP Fotoblogia Blindtouch - pierwszy na świecie aparat dla niewidomych stworzony przez Polaków Witold Gadowski na tle zdjęcia stockowego na okładce ”Sieci”. Fotoreporterzy komentują Czy w pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona znajdzie się nowy bagnet? Czy Canon wypuści wreszcie profesjonalnego bezlusterkowca? Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017 Mario Testino i Bruce Weber mają zakaz publikowania w Vogue. Pojawiły się zarzuty przeciwko fotografom DJI zapowiada składanego drona, najprawdopodobniej następcę Mavica Pro Aktualizacja oprogramowania do Sony A9 sprawia, że autofokus jest jeszcze lepszy Na nasz rynek wchodzą wkłady Instax Wide Monochrome Śmieszki heheszki