Co to jest wizjer w aparacie?

Wizjer w aparacie to układ optyczny lub elektroniczny, który pozwala na podgląd kadru przed zrobieniem zdjęcia. Po przyłożeniu oka, użytkownik ma możliwość zobaczenia tego, co „widzi” obiektyw.

© JK

Wizjer w aparacie to układ optyczny lub elektroniczny (o tym za chwilę), który pozwala podejrzeć fotografowi kadr. To taki celownik aparatu. W zależności od rodzaju sprzętu, jakim dysponujemy, wizjer może się znacznie różnić – nie tylko budową, ale samym działaniem.

W lustrzance wizjer pokazuje dokładnie to, co „widzi” obiektyw. Pole pokrycia kadru zależy od zastosowanego układu optycznego i jego wielkości. Przeważnie obraz wpada przez obiektyw, jest odbijany od lustra, po czym przechodzi przez kolejny układ, którym jest pryzmat pentagonalny i po wielokrotnym odbiciu trafia do oka użytkownika. Nie jest to wybitnie skomplikowane. W przypadku tańszych aparatów pryzmat zastąpiony jest zwykłym układem luster.

Leica M9 jest przykładem cyfrowego dalmierza.

Aparaty dalmierzowe mają wizjer skonstruowany kompletnie inaczej. Na boku lub środku aparatu jest umiejscowione okienko (celownik), które pokazuje nam bezpośredni obraz przed nim. Drugie, umiejscowione przeważnie zgodnie z osią obiektywu, jest układem malutkich luster i pojawia się na głównym obrazie. Służy to temu, by ustawić ostrość. Obraz jest ostry wtedy, gdy oba fragmenty kadru pokryją się w jednym punkcie. Problem z dalmierzami polega na efekcie paralaksy – w przypadku zbliżeń kadr nie będzie się pokrywał. Trzeba zatem ręcznie wprowadzić korekcję - zmienić kąt nachylenia aparatu w zależności od umiejscowienia wizjera.

W aparatach Sony z serii a7 wykorzystano technologię wizjera elektronicznego.

We współczesnych aparatach występują głównie 2 typy wizjerów – optyczny oraz elektroniczny (EVF). Ten pierwszy to wyżej opisany układ luster i celownika. Drugi natomiast występuje w bezlusterkowcach (oraz kompaktach) i bazuje na działaniu matrycy światłoczułej, na którą rzutowany jest obraz. Jego projekcja następuje wewnątrz samego wizjera. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość dokładnego podglądu ekspozycji, zastosowania różnych efektów i korekcji już przed zrobieniem zdjęcia.

W obu typach wizjerów przeważnie prezentowane są różna ustawienia. Informacje te dotyczą przeważnie czasu, czułości ISO, przysłony, ekspozycji, trybu oraz punktu autofokusa, formatu zapisywania plików oraz wielu innych. W przypadku optycznego jest to możliwe dzięki technologii nakładkowego wyświetlania, która rzutuje obraz (przeważnie ikony) na płytkę umiejscowioną w układzie. Wizjer elektroniczny jest po prostu małym ekranikiem, więc informacje w nim wyglądają prawie tak samo jak te, widziane w trybie Live View.

W zamierzchłych czasach (przed stosowaniem pryzmatów pentagonalnych) w lustrzankach były wykorzystywane kominki. Fotograf musiał patrzeć przez nie z góry, ponieważ tam na matówce pojawiał się obraz, który miał zamienione strony. W aparatach wielkoformatowych obraz rzutowany jest bezpośrednio na matówkę, przez co jest widziany do góry nogami, a strony są odwrócone.

Zobacz również: Olympus OM-D E-M1 Mark II w naszych rękach. Oto 18 kl./s!

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jak wielkie znaczenie ma kolor w fotografii oraz filmie? Jak wujek Józek wielkiego fotografa pokonał... Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)? Na czym polega kompozycja zdjęcia? RAWy – oddawać, czy nie? Jasne, że nie! Co to jest czas BULB?

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?