Co to jest i jak działa aparat dalmierzowy?

Aparat dalmierzowy to rodzaj aparatu fotograficznego, który wykorzystuje dalmierz. Jest to sposób ustawiania ostrości, uzyskiwany przez nałożenie się dwóch obrazów w wizjerze (obraz stereoskopowy).

Co to jest i jak działa aparat dalmierzowy?
Źródło zdjęć: © © MW
Marcin Watemborski

Aparat dalmierzowy jest tak nazywany ze względu na sposób kadrowania oraz ustawiania ostrości. Może mieć on różne formaty – mały obrazek lub średni. Jednym z najpopularniejszych na świecie aparatów dalmierzowych produkowanych współcześnie są aparaty marki Leica oraz Voigtlander. Na pewno spotkaliście się z ich radzieckimi kopiami – FED oraz Zorki.

Mechanizm ustawiania ostrości w dalmierzach polega na manipulacji pierścieniem ostrości w taki sposób, by dwa obrazy pokryły się w wizjerze – jeden jest większy i pokazuje mniej więcej pokrycie kadru (dla konkretnej ogniskowej), a drugi mniejszy, który jest lekko przesunięty. Ten ma przeważnie inny kolor, by móc go odróżnić od obrazu wizjera. Obrazy pokrywają się za pomocą bolca, wystającego z obiektywu, który popycha niewielką przekładnię wewnątrz układu.

Obraz

Minusem aparatów dalmierzowych jest efekt paralaksy. Obraz widziany w wizjerze nie jest obrazem widzianym przez obiektyw i w przypadku bliskiego kadrowania należy wprowadzić korektę kadru, by uzyskać ten pożądany. Współczesne aparaty dalmierzowe wyświetlają informacje o kadrze i jego przesunięciu.

Zaletą aparatów dalmierzowych jest to, że są mniejsze niż lustrzanki oraz dużo lżejsze. Zmniejszenie odległości ogniskowania pozwala również na zastosowanie obiektywów z fizycznie mniejszym polem obrazowania oraz mniejszym bagnetem, dzięki czemu cały sprzęt jest zminiaturyzowany. Poza tym dla wielu fotografów ustawianie ostrości za pomocą dalmierza jest łatwiejsze, niż w przypadku lustrzanek.

Cyfrowe aparaty dalmierzowe produkuje Leica. Są to modele: M8, M9 oraz Linia M).

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)