Co to jest i jak działa aparat dalmierzowy?

Aparat dalmierzowy to rodzaj aparatu fotograficznego, który wykorzystuje dalmierz. Jest to sposób ustawiania ostrości, uzyskiwany przez nałożenie się dwóch obrazów w wizjerze (obraz stereoskopowy).

© MW

Aparat dalmierzowy jest tak nazywany ze względu na sposób kadrowania oraz ustawiania ostrości. Może mieć on różne formaty – mały obrazek lub średni. Jednym z najpopularniejszych na świecie aparatów dalmierzowych produkowanych współcześnie są aparaty marki Leica oraz Voigtlander. Na pewno spotkaliście się z ich radzieckimi kopiami – FED oraz Zorki.

Mechanizm ustawiania ostrości w dalmierzach polega na manipulacji pierścieniem ostrości w taki sposób, by dwa obrazy pokryły się w wizjerze – jeden jest większy i pokazuje mniej więcej pokrycie kadru (dla konkretnej ogniskowej), a drugi mniejszy, który jest lekko przesunięty. Ten ma przeważnie inny kolor, by móc go odróżnić od obrazu wizjera. Obrazy pokrywają się za pomocą bolca, wystającego z obiektywu, który popycha niewielką przekładnię wewnątrz układu.

Minusem aparatów dalmierzowych jest efekt paralaksy. Obraz widziany w wizjerze nie jest obrazem widzianym przez obiektyw i w przypadku bliskiego kadrowania należy wprowadzić korektę kadru, by uzyskać ten pożądany. Współczesne aparaty dalmierzowe wyświetlają informacje o kadrze i jego przesunięciu.

Zaletą aparatów dalmierzowych jest to, że są mniejsze niż lustrzanki oraz dużo lżejsze. Zmniejszenie odległości ogniskowania pozwala również na zastosowanie obiektywów z fizycznie mniejszym polem obrazowania oraz mniejszym bagnetem, dzięki czemu cały sprzęt jest zminiaturyzowany. Poza tym dla wielu fotografów ustawianie ostrości za pomocą dalmierza jest łatwiejsze, niż w przypadku lustrzanek.

Cyfrowe aparaty dalmierzowe produkuje Leica. Są to modele: M8, M9 oraz Linia M).

Zobacz również: Szybki sposób na podwójną ekspozycję w Adobe Photoshop

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik] Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Z lampą w plener - wszystko, co musisz wiedzieć na początku [poradnik] Co to jest aparat superzoom oraz aparat hybrydowy? Co to jest aberracja chromatyczna? Adobe Photoshop CC 2015.5 - sprawdzamy nowe funkcje [wideoporadnik] Co to jest bezlusterkowiec?

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Dowiedz się, jak krok po kroku dobrze wyretuszować portret Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać