Absolutna perełka na sprzedaż. Ta Leica należała do samego Oskara Barnacka

Absolutna perełka na sprzedaż. Ta Leica należała do samego Oskara Barnacka
Marcin Watemborski

30.03.2022 10:20, aktual.: 26.07.2022 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Leica-0, której posiadaczem był Oskar Barnak – twórca Leiki – może być twoja. Jedynym warunkiem jest zasobność twojego portfela, bo tanio absolutnie nie będzie. Po co ci penthouse w Warszawie, skoro możesz mieć to arcydzieło mechaniki precyzyjnej.

Nie wiesz, kim był Oskar Barnack? To bardzo źle! Ten mechanik precyzyjny jest nie tylko twórcą pierwszego aparatu marki Leica, ale formatu małoobrazkowego w ogóle, czyli tego, co dziś znamy jako "pełna klatka". Historię tego, jak Oskar Barnack zrewolucjonizował świat fotografii opisywaliśmy obszerniej w osobnym artykule – lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika aparatów.

Po tym przydługim wstępnie przechodzimy do sedna. Na 40 aukcji Leitz Photographica będzie można kupić przepiękny sprzęt. Mowa o aparacie Leica-0, który należał do samego Barnacka. Ten niewielki korpus na taśmowy film małoobrazkowy to prawdziwa perełka i ogromny kawał historii fotografii.

Obraz

Leica-0 o numerze 105 powstała w 1923 roku. Do korpusu jest przymocowany obiektyw 50 mm f/3.5. Jest to jeden z 23 egzemplarzy nazwanych Leica-0, które były wyłącznie na użytek wewnętrzny. Na bazie dokładnie tego modelu powstał pierwszy seryjny aparat w legendarnej fabryce E. Leitz Optische Werke Wetzlar.

Z 23 wyprodukowanych aparatów do dzisiejszych czasów przetrwało maksymalnie 12. Żaden z nich nie jest jednak tak wyjątkowy jak numer 105. Na górze wizjera optycznego jest niezbity dowód na to, że był to aparat samego Oskara Barnacka. Znajdziemy tam grawerunek z imieniem i nazwiskiem inżyniera.

Obraz

Oprócz tego, że Barnack używał swojej Leiki na co dzień, to na jej przykładzie tłumaczył, co można zmienić i ulepszyć. Później aparat trafił w ręce jego syna Conrada, a inżynier przerzucił się na model Leica I C. W latach 60. XX wieku Leica-0 została sprzedana amerykańskiemu kolekcjonerowi.

Organizatorzy aukcji Leitz Photographica przewidują, że ta Leica-0 sprzeda się za około 2 miliony euro, czyli ok, 9,5 miliona złotych. Cena wywoławcza wynosi 1 milion euro (ok. 4,8 mln zł). Kto wie, być może zostanie pobity obecny rekord sprzedaży innego egzemplarzu Leiki-0, który wyniósł 2,4 mln euro w 2018 roku.

Obraz

Aukcja odbędzie się 11 czerwca 2022 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)