Absolutna perełka na sprzedaż. Ta Leica należała do samego Oskara Barnacka

Absolutna perełka na sprzedaż. Ta Leica należała do samego Oskara Barnacka

Absolutna perełka na sprzedaż. Ta Leica należała do samego Oskara Barnacka
Marcin Watemborski
30.03.2022 10:20, aktualizacja: 26.07.2022 13:41

Leica-0, której posiadaczem był Oskar Barnak – twórca Leiki – może być twoja. Jedynym warunkiem jest zasobność twojego portfela, bo tanio absolutnie nie będzie. Po co ci penthouse w Warszawie, skoro możesz mieć to arcydzieło mechaniki precyzyjnej.

Nie wiesz, kim był Oskar Barnack? To bardzo źle! Ten mechanik precyzyjny jest nie tylko twórcą pierwszego aparatu marki Leica, ale formatu małoobrazkowego w ogóle, czyli tego, co dziś znamy jako "pełna klatka". Historię tego, jak Oskar Barnack zrewolucjonizował świat fotografii opisywaliśmy obszerniej w osobnym artykule – lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika aparatów.

Po tym przydługim wstępnie przechodzimy do sedna. Na 40 aukcji Leitz Photographica będzie można kupić przepiękny sprzęt. Mowa o aparacie Leica-0, który należał do samego Barnacka. Ten niewielki korpus na taśmowy film małoobrazkowy to prawdziwa perełka i ogromny kawał historii fotografii.

Obraz

Leica-0 o numerze 105 powstała w 1923 roku. Do korpusu jest przymocowany obiektyw 50 mm f/3.5. Jest to jeden z 23 egzemplarzy nazwanych Leica-0, które były wyłącznie na użytek wewnętrzny. Na bazie dokładnie tego modelu powstał pierwszy seryjny aparat w legendarnej fabryce E. Leitz Optische Werke Wetzlar.

Z 23 wyprodukowanych aparatów do dzisiejszych czasów przetrwało maksymalnie 12. Żaden z nich nie jest jednak tak wyjątkowy jak numer 105. Na górze wizjera optycznego jest niezbity dowód na to, że był to aparat samego Oskara Barnacka. Znajdziemy tam grawerunek z imieniem i nazwiskiem inżyniera.

Obraz

Oprócz tego, że Barnack używał swojej Leiki na co dzień, to na jej przykładzie tłumaczył, co można zmienić i ulepszyć. Później aparat trafił w ręce jego syna Conrada, a inżynier przerzucił się na model Leica I C. W latach 60. XX wieku Leica-0 została sprzedana amerykańskiemu kolekcjonerowi.

Organizatorzy aukcji Leitz Photographica przewidują, że ta Leica-0 sprzeda się za około 2 miliony euro, czyli ok, 9,5 miliona złotych. Cena wywoławcza wynosi 1 milion euro (ok. 4,8 mln zł). Kto wie, być może zostanie pobity obecny rekord sprzedaży innego egzemplarzu Leiki-0, który wyniósł 2,4 mln euro w 2018 roku.

Obraz

Aukcja odbędzie się 11 czerwca 2022 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)