ACS ma już 20 lat. Oto niesamowite zdjęcia, które ujął z Teleskopu Hubble’a

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to bardzo zaawansowane urządzenie obrazująca i mimo tego, że na orbicie już jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, to jego starszy brat wciąż działa. Jedna z kamer to ACS, które właśnie obchodzi swoje 20-lecie.

ACS ma już 20 lat. Oto niesamowite zdjęcia, które ujął z Teleskopu Hubble’a
Źródło zdjęć: © © NASA / ESA
Marcin Watemborski

Kamera ACS, czyli Advanced Camera for Surveys, obrazuje kosmos już od 20 lat. Jej specyficzna czułość na światło rozciąga się od ultrafioletu po długość fal bliskiej podczerwieni. Dzięki niej może zarejestrować nie tylko kolory kosmosu, ale również promieniowanie gwiazd czy innych ciał niebieskich. Efekty są niezwykle satysfakcjonujące – zarówno naukowo jak i wizualnie.

Na tę chwilę, na liczniku ACS jest ponad 125 tysięcy zdjęć. Kamera cały czas sprawnie funkcjonuje i robi kolejne zdjęcia. Jest obsługiwana głównie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). W oczach naukowców to bardzo istotne narzędzie do badania kosmosu.

Andrew Feustel i John Grunsfeld odpowiadali za prace serwisowe ACS.
Andrew Feustel i John Grunsfeld odpowiadali za prace serwisowe ACS.© © NASA / ESA

Samo urządzenie składa się z trzech innych. Są do Wide Field Channel, High Resolution Channel oraz Solar Blind Channel. Pierwsze odpowiada za obserwowanie oddalonych galaktyk, drugie koncentruje się na wysokiej rozdzielczości zdjeć, zaś trzecie pozwala obserwować promieniowanie UV. ESA oraz NASA wykorzystują SBC również do podglądania pogody na innych planetach.

Innym zadaniem ACS jest tworzenie mapy ciemnej materii. Dzięki zastosowanej technologii, narzędzie jest w stanie wykryć bardzo odległe od Ziemi obiekty, w tym egzoplanety. Nie brakuje również materiałów będących dowodem na istnienie czarnych dziur, czy udokumentowanych supernowych. Bez ACS byłoby to ekstremalnie trudne.

Galaktyka UGC10214
Galaktyka UGC10214© © NASA / ESA

Mimo tego, że urządzenie ma już 20 lat, stale dostarcza naukowcom mnóstwo bardzo ważnych danych na temat kosmosu. Wygląda na to, że do zakończenia misji Kosmicznego Teleskopu Hubble’a jeszcze daleko, więc ACS przez najbliższe lata zapewni nam podgląd na to, co dzieje się w odległych galaktykach, bardzo, bardzo daleko stąd.

Abell 1689 - grupa galaktyk oddalonych od Ziemi o 2,2 miliarda lat świetlnych.
Abell 1689 - grupa galaktyk oddalonych od Ziemi o 2,2 miliarda lat świetlnych.© © NASA / ESA
Gwiazda V838.
Gwiazda V838.© © NASA / ESA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)