Kosmiczny ul. Teleskop Hubble'a dostarczył kolejne niesamowite zdjęcie

Zdjęcie dostarczone przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a pokazuje odległą gromadę kulistą NGC 6440, znajdującą się w gwiazdozbiorze Strzelca i położoną około 28 tys. lat świetlnych od Ziemi. Tego typu gromady składają się z setek tysięcy do nawet milionów gwiazd, co tworzy niezwykłe, kosmiczne kompozycje.

NGC 6440 na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a
NGC 6440 na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Źródło zdjęć: © NASA, ESA, C. Pallanca i F. Ferraro (Universits Di Bologna) oraz M. van Kerkwijk (University of Toronto)
Karolina Modzelewska

Ponad 30 lat pracy Teleskopu Hubble'a

Kosmiczny Teleskop Hubble'a to narzędzie, które od 1990 roku obserwuje przestrzeń kosmiczną i dostarcza na Ziemię jej niezwykłe zdjęcia. Dzięki nim, zarówno astronomowie, naukowcy, jak i zwykli ludzie mogą nieco lepiej poznać odległy Wszechświat. Jedno z najnowszych zdjęć, które wykonał HST (Hubble Soace Telescope) przedstawia coś, co serwis Space.com nazwał "kosmicznym ulem", a NASA porównała do "błyszczącego roju brzęczących pszczół".

Kosmiczny rój na zdjęciu wykonanym przez Teleskop Hubble'a

Oczywiście są to jedynie metafory, ale trzeba przyznać, że bardzo trafne. Na zdjęciu widnieje gromada kulista NGC 6440, czyli zbiór gwiazd istniejący na obrzeżach galaktyki. NASA wyjaśnia, że w takich gromadach mieszczą się setki tysięcy, a nawet miliony gwiazd, które są oddalone od siebie średnio o jeden rok świetlny, czyli o około 9,5 biliona km. Średnica takiej gromady wynosi około 100-200 lat świetlnych. W perspektywie ziemskiej może się to wydawać ogromną odległością, ale w kosmosie jest to naprawdę niewiele, czego dowodem jest zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Gwiazdy znajdujące się w gromadzie kulistej NGC 6440 wyglądają, jakby były dosłownie obok siebie. NGC 6440 znajduje się około 27 625 lat świetlnych od Ziemi. Została zauważona Warto zaznaczyć, że dane wykorzystane do stworzenia zdjęcia pochodziły z pięciu różnych programów obserwacyjnych Hubble'a. NASA wyjaśnia, że cztery z nich koncentrowały się na właściwościach pulsarów, czyli wysoce zmagnetyzowanych, rotujących gwiazd neuronowych, które emitują wiązki promieniowania elektromagnetycznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdjęcie dostarczone przez Teleskop Hubble'a dowodzi, że urządzenie wciąż dobrze sobie radzi, pomimo tego, że od lipca 2022 r. astronomowie więcej uwagi poświęcają Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba. To on ma dostarczać bardziej szczegółowe obrazy z kosmosu i pomóc w badaniu odleglejszych obiektów.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)