Adapter Hasselblad XV pozwoli zamontować legendarne szkła do X1D

Adapter Hasselblad XV pozwoli zamontować legendarne szkła do X1D

Adapter Hasselblad XV pozwoli zamontować legendarne szkła do X1D
Źródło zdjęć: © Źródło: [hasselblad.com](https://www.hasselblad.com/xsystemaccessories/xvlensadapter/)
Monika Homan
20.08.2018 09:35, aktualizacja: 20.08.2018 11:35

Legendarny system Hasselblad V nie jest produkowany od 5 lat, jednak obiektywy z niego dalej cieszą się dużym uznaniem. Z tego powodu firma Hasselblad stworzyła adapter, który pozwala zamocować je do średnioformatowego bezlusterkowca X1D.

W 2013 roku firma Hasselblad ogłosiła koniec produkcji aparatów w systemie V. Ostatnim modelem był Hasselblad 503CW. Wraz z aparatem, firma przestała produkować obiektywy w systemie, który miał szczególny wkład w historię fotografii.

Hasselblad 500C - średnioformatowy aparat z centralną migawką - zapoczątkował w 1957 roku legendarny system, który cieszył się powodzeniem i uznaniem nieprzerwanie przez 56 lat. Ostatni model systemu V produkowany był przez 17 lat.

Po zaprzestaniu produkcji, aparaty i obiektywy systemu V dalej cieszą się zainteresowaniem wśród fotografów, choć obecnie można je dostać tylko na rynku wtórnym. W związku z tym Hasselblad wypuścił adapter, który umożliwia zamocowanie ponad 60 szkieł o ogniskowych w zakresie od 30 mm do 500 mm do bezlusterkowca Hasselblad X1D.

Obraz

Adapter XV pozwala korzystać z szerokiej gamy obiektywów jedynie przy zastosowaniu elektronicznej migawki. Trzeba się też liczyć z tym, że wszystkie zamocowane za pomocą adaptera szkła są manualne i nie możemy liczyć w tym przypadku na działanie nowoczesnej elektroniki.

Można go kupić na stronie producenta za 239 euro, czyli ok. 1030 złotych. Biorąc pod uwagę cenę aparatu i obiektywów do niego, nie jest to wygórowana kwota.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)