Adobe Photoshop ma prawie 30 lat. Zobacz, jak wyglądał w 1998 roku
Adobe Photoshop jest, tuż obok Adobe Lightroom, podstawowym narzędziem pracy fotografów. W tym programie możemy nie tylko obrobić pliki RAW, ale przeprowadzić zaawansowany retusz zdjęć. Na początku wcale nie był tak rozwinięty. Oto jak wyglądał 21 lat temu w wersji beta w 1998 roku.
Jak powstał Adobe Photoshop?
Początki Adobe Photoshop sięgają roku 1987, kiedy Thomas Knoll zaczął pisanie programu do wyświetlania obrazów monochromatycznych. Gdy zobaczył to jego brat, John Knoll, zasugerował, że świetnie by było wprowadzić możliwość edycji obrazu do programu. Tak oto Display zmienił się w ImagePro. Po nawiązaniu współpracy z firmą BarneyScan oficjalną nazwą programu stał się "Photoshop".
W tym samym czasie John Knoll udał się do dwóch dużych firm – Adobe System oraz Apple. Dyrektor artystyczny Russell Brown był podekscytowany programem, co doprowadziło do wykupienia praw do dystrybucji programu we wrześniu 1988 roku. Pierwsza oficjalna wersja Photoshopa została wydana w 1990 roku i była dostępna tylko na komputery Macintosh.
Photoshop: The First Demo
Aplikacja szybko zyskała popularność
Photoshop zaczął się bardzo szybko rozwijać. W listopadzie 1993 pojawiła się wersja 2.5, czyli pierwsza na platformę Microsoft Windows oraz systemu UNIX-owe (Irix, Solaris). 2 lata później powstał Photoshop 3.0 (Windows, Mac OS, Irix, Solaris), który pracował na warstwach. Kolejna wersja zawierała warstwy dopasowania oraz akcje, które umożliwiały zautomatyzowanie działań.
Photoshop 5.0 otrzymał edytor tekstu, okno historii, zarządzenie kolorami, style warstw oraz lasso magnetyczne. Do wersji 5.5 był dodawany program Image Ready oraz pojawiło się okno "Zapisz dla sieci" oraz nowy filtr "Wyodrębnienie"; rozszerzono również możliwości styli warstw. Następna wersja była wzbogacona o kształty wektorowe oraz narzędzie "Skraplanie", bez którego dzisiaj fotografowie mody nie wyobrażają sobie pracy.
Old PhotoShop 0.63 Beta Test Drive - Krazy Ken's Tech Misadventures
Rok 2002 był przełomowy. Do palety narzędzi wszedł "Pędzel korygujący" do usuwania niedoskonałości. Można było również tworzyć animacje, gdzie każda kolejna klatka znajdowała się na osobnej warstwie. Wprowadzono obsługę plików 16-bitowych, możliwość zapisu ustawień narzędzi i palet, a tekst był wprowadzany wektorowo, a nie rastrowo. Od wersji Adobe Potoshop 7.1 pojawiła się wtyczka Camera RAW, służąca do obróbki surowych plików.
Adobe Creative Suit, czyli początki programu, jaki znamy
Photoshop w wersji 8.0 otrzymał nazwę roboczą CS, czyli Creative Suite. Stał się tym samym częścią pakietu dla tówórców. Pojawiło się dużo nowych funkcji, w tym galeria filtrów, przeglądarka plików, rozbudowane narzędzie do korekcji cieni i świateł, histogram w czasie rzeczywistym i wiele innych.
Następca, czyli Adobe Photoshop CS2, był jedną z najbardziej popularnych wersji. Dzięki Camera RAW 3.0 można było dobrze wyrównywać surowe pliki z aparatów. W programie była możliwość dodawania inteligentnych obiektów, obsługiwać HDR, dodawać filtry korygujące zakrzywienie obiektywu i aberracje. Ta wersja była pierwszym edytorem fotograficznym, który pozwolił retuszować zdjęcia, w sposób podobny do tego, jaki znamy dziś.
Kolejne wersje otrzymały nowe znaczące funkcje, jak: inteligentne filtry, szybkie zaznaczanie, nowe tryby mieszania warstw, teksturowanie modeli 3D i wiele, wiele innych.
Wszystkie narzędzia i funkcje zostały rozszerzone w sukcesorze wersji CS, czyli CC (Creative Cloud). Ten produkt jest stale rozwijany i za każdym kolejnym wydaniem pojawia się wiele udoskonaleń. Twórcy programu koncentrują się teraz nie tylko na nowych opcjach, ale również na optymalizacji, by aplikacja działała jak najwydajniej na różnych komputerach, jak też na urządzeniach mobilnych.