Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć

Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć

Digital Asset Management od Macphun
Digital Asset Management od Macphun
Marcin Falana
20.10.2017 09:50, aktualizacja: 26.07.2022 18:18

Adobe wymusiło abonament na użytkownikach Lightrooma, mamiąc nas nową wersją Lightrooma CC w chmurze. Jenak konkurencja nie śpi, Macphun zapowiada nową aplikację do zarządzania zdjęciami, która będzie darmowym dodatkiem do Luminara, czyli ich programu do RAW-ów.

Wczorajsza premiera Adobe kładzie większy nacisk na usługi w abonamencie i w chmurze co zmusza użytkowników Lightrooma do poszukiwania alternatywy do obróbki RAW-ów. W kolejce czekają już takie firmy jak Affinity i Macphun, które bardzo chętnie przejmą klientów Adobe, którzy chcą obrabiać RAW-y, korzystać z bibliotek także w chmurze, ale nie chcą płacić abonamentu.

Short preview: new DAM module in Luminar

Macphun po premierze Adobe znalazł się pod ogniem pytań użytkowników. Użytkownicy chcą wiedzieć jakie są plany Macphun-a. W tym czasie Macphun pokazał filmik zapowiadający nową aplikację do zarządzania zdjęciami - Digital Asset Management (DAM). Aplikacja ma działać w połączeniu z programem do obróbki RAW-ów Luminar i będzie do niego darmowym dodatkiem od wersji Luminar 2018.

Macphun
Macphun

Najciekawiej zapowiada się jednak możliwość zarządzania zbiorami zarówno na dysku jak i w chmurze. Co więcej Macphun zapowiada, że DAM będzie można uruchomić razem z biblioteką Lightrooma i wybrać, które rozwiązanie bardziej nam pasuje. Jest to ciekawa alternatywa dla wszystkich fotografów, którzy chcą obrabiać RAW-y i zarządzać swoimi zdjęciami, bez konieczności płacenia abonamentu.

Sam mam abonament i wczoraj pobawiłem się nowymi aplikacjami Adobe. Szczerze mówiąc nie widzę, aż takiej rewolucji. Lightroom CC to Lightroom Mobile w trochę innej odsłonie, który nawet oferuje trochę mniej funkcji, np. brakuje kilku presetów, z których często korzystam, a które były w wersji Mobile.

Adobe Lightroom CC - wyszukiwanie zdjęć
Adobe Lightroom CC - wyszukiwanie zdjęć

Całkiem ciekawie działa sztuczna inteligencja do wyszukiwania zdjęć po słowach kluczowych, które przypisuje oprogramowanie, jednak to właściwie jedyna ciekawa nowinka. Lightroom Classic to po prostu nowa wersja Lightrooma na desktop, więc może rzeczywiście czas na zmianę…

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)