Aligator stał się księżniczką Disneya. Miał koronę z motyli

Aligator stał się księżniczką Disneya. Miał koronę z motyli

Aligator z motylami na głowie.
Aligator z motylami na głowie.
Źródło zdjęć: © Carter News, FORUM | Leighton Lum
Marcin Watemborski
06.09.2022 09:00, aktualizacja: 07.09.2022 09:13

Przeurocza sytuacja została zaobserwowana w Brazylii. Leighton Lum zobaczył, że dookoła głowy aligatora latają jaskrawe motyle. Wiedział, że musi mieć aparat w gotowości, bo za chwilę zdarzy się coś pięknego. Nie mylił się.

34-letni profesjonalny fotograf dzikiej przyrody Leighton Lum pojechał na wycieczkę do Brazylii. Na jego trasie były największe mokradła świata – Pantanal w stanie Mato Grosso. Podczas swojego polowania na kadry dostrzegł interesującą sytuację, która w jednej chwili zamieniła się w bajkę Disneya na żywo.

Motyle często obsiadają głowy gadów.
Motyle często obsiadają głowy gadów.© Carter Nws, FORUM | Leighton Lum

Bohaterem zdjęć Leightona został kajman, dookoła którego latały jasnopomarańczowe motyle. Chwila obserwacji wystarczyła, by zwierzę zamarło w bezruchu, a owady usiadły na jego głowie. Patrząc na szeroko otwarty pysk i przymrużone oczy, można odnieść wrażenie, że aligator napawał się tą chwilą. Wygląda zupełnie jak księżniczka z bajki. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ta sytuacja przypomina to z 2016, gdy Mark Cowan wygrał konkurs Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wówczas dowidzieliśmy się, dlaczego motyle siadają na głowach i ciałach kajmanów. Okazuje się, że owady często wybierają sobie głowy gadów jako miejsce postoju i to wcale nie po to, by je przyozdobić. 

  • Motyle czerpią z głów gadów minerały - głównie sól.
  • Motyle czerpią z głów gadów minerały - głównie sól.
  • Motyle czerpią z głów gadów minerały - głównie sól.
[1/3] Motyle czerpią z głów gadów minerały - głównie sól.Źródło zdjęć: © Carter News, FORUM | Leighton Lum

Motyle siadają na głowach aligatorów lub innych gadów ze względu na minerały. Chodzi głównie o sól, która gromadzi się w okolicy oczu oraz nozdrzy zwierząt. Innym znanym sposobem pozyskiwania minerałów przez motyle jest lizanie gliny, chociaż to nie wygląda tak uroczo jak aligator z kolorową koroną. 

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)