Taka sytuacja nie zdarza się dwa razy! Zdjęcie aligatora w koronie z motyli

Taka sytuacja nie zdarza się dwa razy! Zdjęcie aligatora w koronie z motyli

Taka sytuacja nie zdarza się dwa razy! Zdjęcie aligatora w koronie z motyli
Źródło zdjęć: © ⓒ Mark Cowan; [lista](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2016winnersrunnersup/) finalistów konkursu Royal Society z 2016 r.
Anna Rymsza
29.05.2019 10:41, aktualizacja: 26.07.2022 15:48

Każdego dnia przyroda tworzy niepowtarzalne sceny. Dobrze, że znajdują się fotografowie, którzy są w odpowiednim miejscu i czasie. Ta scena jest jak wyjęta żywcem z bajki. Sama nie uwierzyłabym w to, gdybym nie zobaczyła.

Zoolodzy z wydziału herpetologii z Uniwersytetu Michigan badali różnorodność płazów i gadów w amazońskiej dżungli. Towarzyszył im zoolog i fotograf, Mark Cowan, autor fenomenalnego zdjęcia. Aligator (konkretnie kajman) wygląda, jakby miał na głowie koronę z trzech gatunków motyli.

Niepowtarzalne z wielu powodów

Naukowcy często widują owady siedzące na głowach gadów, ale to zdjęcie jest wyjątkowe. Chodzi nie tylko o to, że głowa kajmana wygląda, jakby została koronowana. Przyjrzyjcie się temu, jak motyle zebrały się w grupach.

Obraz
© ⓒ Mark Cowan; [lista](https://royalsociety.org/journals/publishingactivities/photocompetition/2016winnersrunnersup/) finalistów konkursu Royal Society z 2016 r.

Motyle przycupnęły na głowie kajmana w grupach według gatunku. Między innymi dlatego zdjęcie kajmana w koronie z motyli zostało wyróżnione w Royal Society Publishing Photography Competition w 2016 roku w kategorii "Ekologia". Pozostałe nagrodzone i wyróżnione zdjęcia możecie obejrzeć na stronie Royal Society.

Motyle potrzebują soli

Sam widok owada siedzącego na głowie aligatora lub żółwia nie jest niespotykany w tym klimacie. Dżungla tętni życiem, ale niektóre minerały są w niej rzadkie. Wielu zwierzętom brakuje soli.

Niektóre gatunki liżą glinę, by uzupełnić braku minerałów. Owady zaś szukają gadów i siadają w okolicy ich oczu i nozdrzy, by zbierać sól z łez.

Inne zdjęcie tego samego kajmana pokazuje, że z jego łez korzystały także pszczoły.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)