Czy Ilford produkuje negatyw Fujifilm Neopan Acros 100 II?

Czy Ilford produkuje negatyw Fujifilm Neopan Acros 100 II?
Marcin Watemborski

27.11.2019 09:51, aktual.: 27.11.2019 10:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno informowaliśmy o wprowadzeniu nowej wersji popularnego negatywu Fujifilm Neopan Acros II. Jeden z użytkowników nowego filmu zwrócił uwagę na to, że został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Jedyną działającą tam fabryką jest Ilford, co rodzi liczne pytania.

Jeśli firma Ilofrd jest jedynym komercyjnym producentem negatywów w Wielkiej Brytanii, to czy nowy film Fujifilm Neopan Acros 100 II jest produkowany również przez nich? A może jest to Ilford Delta 100 w innym ubranku? Na swoim Twitterze brytyjski producent zaprzecza, jakoby pakował swoje filmy do opakowań z logiem Fujifilm.

Jak jest naprawdę? Nie wiemy. Napisałem do polskiego oddziału Fujifilm z zapytaniem i czekam na odpowiedź. Szczerze mówiąc nie chce mi się wierzyć, że Ilford, który ma wyrobioną swoją markę w świecie fotografii tradycyjnej, zdecydowałby się na rebranding swoich produktów pod szyldem Fujifilm.

Z drugiej strony – w krótkim poście nie ma informacji na temat tego, czy Ilford nie produkuje filmów dla Fujifilm na bazie innej emulsji. Takie sytuacje w świecie fotografii się zdarzają – wystarczy wziąć pod lupę przykład Sony i tego, że w ich fabrykach są produkowane matryce dla innych firm, ale na innych liniach produkcyjnych i na bazie innej technologii. Dzierżawienie powierzchni fabryki to nic złego.

Jeśli okaże się, że Fujifilm Neopan Acros 100 II jest produkowany w fabryce Ilforda, nie będzie to pierwszy przykład takiej współpracy. Wcześniej Fujifilm wypuściło na rynek czarno-biały negatyw do ciepłego procesu C-41 o nazwie Fujifilm Noepan 400CN Professional, który powstał w oparciu o strukturę filmu Ilford XP2.

Patrząc na sprzedaż czarno-białych filmów fotograficznych, Fujifilm nie jest tu bardzo znaczącym graczem. Większość miłośników fotografii tradycyjnej korzysta z materiałów Ilforda, Kodaka lub czeskiej Fomy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także