Apple ProRAW: 12-bitowe surowe pliki z iPhonów dadzą lepszą jakość zdjęć

Apple ProRAW: 12‑bitowe surowe pliki z iPhonów dadzą lepszą jakość zdjęć

Apple ProRAW: 12-bitowe surowe pliki z iPhonów dadzą lepszą jakość zdjęć
Marcin Watemborski
16.11.2020 09:09, aktualizacja: 16.11.2020 10:09

Do testerów oprogramowania trafiła właśnie nowa wersja beta iOS 14.3, która wprowadza do iPhonów możliwość zapisywania zdjęć w formacie ProRAW. To rozwiązanie zdecydowanie rozszerzy działanie nowych smartfonów Apple, a przypomnijmy, że 4 nowe iPhony cechują się interesującymi aparatami.

Testerzy oprogramowania donoszą, że format ProRAW w iOS 14.3 pozwoli na rejestrowanie 12-bitowych plików w bezstratnym formacie liniowego negatywu cyfrowego (Linear DNG) o rozpiętości tonalnej 14 EV. To nie lada osiągnięcie, jeśli mówimy o fotografii mobilnej. Tutaj duże znaczenie mają zastosowane podzespoły, a nie tylko algorytmy fotografii obliczeniowej. Sztuczna inteligencja jest w stanie wiele zrobić, lecz w oparciu o wysokiej klasy sprzęt, efekty mogą być tylko lepsze.

Podobnie jak w przypadku plików RAW z konwencjonalnych cyfrowych aparatów fotograficznych, tak i tutaj użytkownicy będą mogli wprowadzać korekty balansu bieli, ekspozycji, kontrastu czy innych parametrów. Pliko zapisane jako ProRAW będą miały odpowiednie oznaczenie podczas używania aplikacji fotograficznej, a zrobione zdjęcie będzie wyświetlane w formie podglądu JPEG. Pełno możliwości edycji pliku zobaczymy dopiero w odpowiedniej aplikacji mobilnej.

Jeśli chodzi o edytory RAW-ów na iPhone, będą to aplikacje, które normalnie obsługują pliki DNG, jak Lightroom, Affinity Photo, Capture One i inne. Podstawowe mobilne programy do obróbki zdjęć na smartfonach mogą nie czytać surowego zapisu z matrycy światłoczułej. Tryb ProRAW współpracuje z obiektywami szerokokątnymi i UWA w iPhonach 12 Pro, jak również jest kompatybilny z nowym trybem nocnym.

Pliki ProRAW będą zajmowały 24-28 megabajtów, co jest dość sporym rozmiarem, biorąc pod uwagę malutką fizyczną wielkość matryc światłoczułych i rozdzielczość 12 megapikseli. W przypadku iPhona o pojemności wewnętrznej 64 GB i założeniu, że system zajmuje ok. 8 GB, zostanie nam 56 GB, czyli 57 344 MB. Pozwoli to na zapisanie lekko ponad 2000 zdjęć, a należy jeszcze pamiętać o tym, że przecież miejsce zajmują liczne aplikacje, wiadomości i inne pliki. Współcześnie te 2000 zdjęć to naprawdę niedużo, więc jeśli ktoś chce korzystać stale z formatu ProRAW, będzie musiał zaopatrzyć się w iPhona o większej przestrzeni dyskowej lub wykupić usługę iCloud, by tam przechowywać obrazy.

Tryb ProRAW będzie dostępny jedynie w nowych iPhonach 12 Pro oraz 12 Pro Max, a szkoda. Zapewne użytkownicy iPhonów od wersji XS na pewno by się ucieszyli z tego rozwiązania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)