Arabska sonda ujęła z bliska księżyc Marsa. Deimos wygląda zachwycająco

Arabska sonda ujęła z bliska księżyc Marsa. Deimos wygląda zachwycająco

Deimos to mniejszy i bardziej odległy z księżyców Marsa.
Deimos to mniejszy i bardziej odległy z księżyców Marsa.
Źródło zdjęć: © Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Marcin Watemborski
25.04.2023 10:36, aktualizacja: 25.04.2023 16:21

Zdjęcie przedstawione przez Agencję Kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest oszałamiające. Ten kadr to najbardziej szczegółowy obraz Deimosa, jaki kiedykolwiek powstał.

Sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich zrobiła wyjątkowe zdjęcie

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają swoją agencję kosmiczną, a ta natomiast prowadzi misję związaną z Marsem (EMM). Sukcesem tego przedsięwzięcia jest jedno z największych zbliżeń do Deimosa, jakie kiedykolwiek zrobił jakikolwiek statek kosmiczny.

Same fotografie wykonane przez sondę Amal (arab. Nadzieja) są zjawiskowe nie tylko ze względu na bliskość księżyca, ale również na widoczność Marsa w tle. Te zdjęcia mają szczególną wartość naukową, jako że Deimos leży prawie 23,5 tys. km od Czerwonej Planety. Orbita sondy niemal pokrywa się z orbitą księżyca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest Deimos?

Deimos (Dejmos) jest mniejszym i bardziej odległym z księżyców Marsa. Większy nazywa się Fobos. Naukowcy wierzą, że odkryty w 1877 roku Deimos jest dawną planetoidą, która trafiła w okolice Marsa przez pole grawitacyjne Jowisza. Księżyc nie jest sferą. Ma nieregularny kształt, a jego wymiary to ok. 15 x 12 x 10 km.

Mniejszy z księżyców Marsa składa się głównie z węgla i lodu. Na powierzchni widoczne są kratery. Jednocześnie jego struktura jest gładsza niż Fobos. Deimos jest 400 razy jaśniejszy niż ziemski Księżyc w pełni i gołym okiem jest go trudno odróżnić od gwiazdy. W ciągu roku marsjańskiego (687 dni ziemskich) dochodzi do aż ok. 110 zaćmień Deimosa – przeważnie całkowitych.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)