Badali zmutowane bakterie. Te przypadkowo "odtworzyły" słynny obraz

Badali zmutowane bakterie. Te przypadkowo "odtworzyły" słynny obraz

Badali zmutowane bakterie. Te przypadkowo "odtworzyły" słynny obraz
Źródło zdjęć: © © Uniwersytet Wyoming/domena publiczna
Adam Gaafar
16.12.2021 20:42, aktualizacja: 26.07.2022 14:15

Nauka może być sztuką. Udowodnili to badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Wyoming, którzy zauważyli, że bakterie uchwycone na zdjęciu spod mikroskopu ułożyły się w roje, które do złudzenia przypominają słynne dzieło holenderskiego malarza Vincenta van Gogha.

Amerykańscy naukowcy badali bakterie Myxococcus xanthus, które żerują w skoordynowanych okrągłych rojach. Jak wyjaśnia serwis Science Alert, drobnoustroje samoorganizują się we wspomniane roje w ciągu kilku godzin, kiedy tylko wystąpi u nich nadekspresja genu. * M. xanthus* jest opisywana jako bakteria społeczna, ponieważ musi kojarzyć się z innymi mikroorganizmami, aby przetrwać.

W trakcie badań w laboratorium uczeni z Uniwersytetu Wyoming dostrzegli, że roje uchwycone na zdjęciu spod mikroskopu ułożyły się w obraz przypominający do złudzenia Gwiaździstą noc pędzla Vincenta van Gogha. Jak donoszą amerykańskie media, naukowcy przez pięć lat zajmowali się obserwowaniem bakterii, badając mechanizm tworzenia się rojów. Zespół prowadził eksperymenty na obwodach genetycznych, które są używane przez M. xanthus do rozpoznawania przyjaciół i wrogów.

"Gwiaździsta noc" Vincenta van Gogha
"Gwiaździsta noc" Vincenta van Gogha© ©Wikimedia Commons/Domena publiczna

„Nasza praca pokazuje, w jaki sposób bakteria społeczna (…) tworzy potężny model do badania pewnych zachowań, które również wykazują artystyczne piękno” – mówi koordynator badań, mikrobiolog Daniel Wall.

Fotografowanie z użyciem mikroskopu

Przy tej okazji warto wspomnieć o technice Focus Stackingu, czyli łączenia obrazów z przesunięciem punktu ostrości. Wykorzystuje się ją zwykle przy fotografii makro, kiedy głębia ostrości jest bardzo mała z powodu długiej ogniskowej i niedużej odległości od obiektu, który chcemy uchwycić na zdjęciu.

Pożądany efekt można osiągnąć przy użyciu mikroskopu. Za pomocą tego urządzenia bez problemu wykonamy na przykład efektowne fotografie owadów. Aby zamocować aparat do mikroskopu, potrzebny jest specjalny adapter, którego cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Więcej o Fokus Stackingu przeczytacie w materiale Moniki Homan, który ukazał się na łamach naszego serwisu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)