Bardzo rzadka "pozioma tęcza" ujęta na zdjęciu. Wypełniła cały kadr!
To, co widzimy na zdjęciu to łuk okołohoryzontalny. Techniczne rzecz biorąc nie jest to tęcza, ale samo zjawisko wygląda bardzo podobnie. Te zdjęcia krajobrazowe to zasługa Cessny Kutz, która odwiedziła Lake Sammamish w stanie Waszyngton.
10.04.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:56
Pozioma tęcza w Waszyngtonie
Cessna Kutz ujęła zjawisko łuku okołohoryzontalnego w okolicy jeziora Lake Sammamish w stanie Waszyngton, USA. Zjawisko na zdjęciu wygląda jakby tęcza unosiła się równolegle do tafli wody, co wygląda naprawdę pięknie!
Na Instagramie zdjęcie bardzo szybko zostało dostrzeżone przez użytkowników. Oczywiście fotografka dopisała do niego pozytywne przesłanie związane z miłością i nadzieją, zamiast strachu w dzisiejszych czasach oraz trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Samo zjawisko halo nie jest rzadkie, ale pojawienie się łuku okołohoryzontalnego tuż nad jeziorem jest niecodzienne. Przeważnie występuje on znacznie wyżej i powstaje między chmurami. Tak czy siak – wygląda naprawdę pięknie i okazja zrobienia podobnego zdjęcia nie nadarzy się prędko.
Czym jest łuk okołohoryzontalny?
Łuk okołohoryzonyalny to zjawisko optyczne, występujące w atmosferze ziemskiej na kryształkach lodu, podobnie jak zjawisko halo. Występuje ono bardzo blisko horyzontu i niemal równolegle do niego. Co ciekawe – łuk tworzy ze słońcem kąt dokładnie 46 stopni, gdy to znajduje się nad nim.
Światło słoneczne padające na kryształki lodu o kształcie płytki jest załamywane, wskutek czego powstają piękne barwne pasy. Promień musi wejść do położonej poziomo płytki jej boczną powierzchnią. Ze względu na ułożenie kryształów względem siebie tworzą one strukturę zbliżoną do dużego pryzmatu o kącie łamiącym 90 stopni. Kolory są dobrze widzialne i bardzo intensywne – są czystsze niż w przypadku tęczy.
Łuk okołohoryzontalny można obserwować na średnich szerokościach geograficznych, ale nigdy na dużych. To zjawisko możemy zobaczyć również w Polsce mniej więcej od połowy maja do początku sierpnia.