Całkowite zaćmienie Słońca. Było je widać na Antarktydzie

Całkowite zaćmienie Słońca. Było je widać na Antarktydzie

Całkowite zaćmienie Słońca. Było je widać na Antarktydzie
Źródło zdjęć: © © East News/AFP
Adam Gaafar
05.12.2021 16:58, aktualizacja: 05.12.2021 18:11

W sobotę 4 grudnia nad Antarktydą można było podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. Zdjęcie tego niezwykłego zjawiska zostało wykonane przez członków chilijskiej stacji badawczej.

Po 2 miesiącach dnia polarnego Antarktyda ponownie pogrążyła się w ciemnościach. Tym razem tylko na dwie minuty, bo tyle trwało całkowite zaćmienie Słońca nad kontynentem. Transmisja z tego wydarzenia była prowadzona na żywo przez NASA.

Jak wyjaśnia amerykańska agencja kosmiczna, zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc porusza się pomiędzy naszą gwiazdą i Ziemią, rzucając na nią cień i całkowicie lub częściowo blokując światło słoneczne w niektórych obszarach. Aby doszło do całkowitego zaćmienia, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej. Zjawisko jest więc niezwykle rzadkie. Dla przykładu, z terenów Polski będzie można je podziwiać dopiero 7 października 2135 roku.

Fotografie, na których można zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca, zostały wykonana przez członków zlokalizowanej na Antarktydzie chilijskiej stacji polarnej.

Obraz
© © East News/Ricardo Soto
Obraz
© © East News/ Felipe Trueba

Mieszkańcy Wysp Świętej Heleny, Georgii Południowej, Sandwich i Crozeta mogli z kolei zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko było widoczne również w RPA, Chile, Namibii, Nowej Zelandii i Australii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)