Całkowite zaćmienie Słońca. Było je widać na Antarktydzie
W sobotę 4 grudnia nad Antarktydą można było podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. Zdjęcie tego niezwykłego zjawiska zostało wykonane przez członków chilijskiej stacji badawczej.
Po 2 miesiącach dnia polarnego Antarktyda ponownie pogrążyła się w ciemnościach. Tym razem tylko na dwie minuty, bo tyle trwało całkowite zaćmienie Słońca nad kontynentem. Transmisja z tego wydarzenia była prowadzona na żywo przez NASA.
Jak wyjaśnia amerykańska agencja kosmiczna, zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc porusza się pomiędzy naszą gwiazdą i Ziemią, rzucając na nią cień i całkowicie lub częściowo blokując światło słoneczne w niektórych obszarach. Aby doszło do całkowitego zaćmienia, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej. Zjawisko jest więc niezwykle rzadkie. Dla przykładu, z terenów Polski będzie można je podziwiać dopiero 7 października 2135 roku.
Fotografie, na których można zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca, zostały wykonana przez członków zlokalizowanej na Antarktydzie chilijskiej stacji polarnej.
Mieszkańcy Wysp Świętej Heleny, Georgii Południowej, Sandwich i Crozeta mogli z kolei zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko było widoczne również w RPA, Chile, Namibii, Nowej Zelandii i Australii.