Canon 1200/5.6 L USM - piękna bestia [video]

Canon 1200/5.6 L USM - piękna bestia [video]
Ola Błażowska

09.05.2010 17:47, aktual.: 01.08.2022 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda świat przez obiektyw o ogniskowej 1200 mm? Znaleźliśmy film z recenzją obiektywu Canon EF 1200 mm/5.6 L USM. Jest to największy na świecie obiektyw do lustrzanek pod względem długości ogniskowej i maksymalnej przesłony. Amerykański sklep B&H, który pokazał film na swojej stronie, ma właśnie do sprzedania jeden taki obiektyw. Ponieważ jest używany, kosztuje jedynie 120.000 $.

Dla osób mogących pozwolić sobie na zakup takiego szkła, niewątpliwie jest to gratka. Obiektyw ten przestał być bowiem produkowany w 2005 roku. Wcześniej sprawa jego zakupu również nie była prosta: 1200 mm były robione jedynie na zamówienie. Jego produkcja trwała kilka miesięcy - było to związane z zastosowaniem soczewek z fluorytu, którego krystalizacja zajmuje dużo czasu (fluoryt jest minerałem wykorzystywanym do produkcji soczewek o niskiej dyspersji). Aktualnie szacuje się, że istnieje ok. kilkunastu egzemplarzy tego obiektywu. Jeden z nich jest dostępny w dziale ze sprzętem używanym, sklepu B&H:

1200mm Canon 5.6 L Super Telephoto Lens

Konstrukcja 1200 mm powstała 1984 r. na potrzeby fotografii sportowej przy okazji igrzysk olimpijskich w Los Angeles. (Jego produkcja trwała natomiast od 1993 r. do 2005 r). Obiektyw ten nadaje się bowiem głównie do fotografowania bardzo dalekich planów (dlatego tym super teleobiektywem zainteresowani są głównie fotografujący sport, bądź np. dziką naturę) . Minimalna odległość ostrzenia tego obiektywu to 14 metrów. Reszta parametrów również robi wrażenie: waga to 16,5 kg, długość 83 cm, szerokość 22 cm, w wyposażeniu dedykowany statyw i walizka. Z racji rozmiarów urządzenia, filtry instaluje się z przodu obiektywu (jest to pokazane na filmie). Tak samo z przodu znajduje się gumowy pierścień regulacji ostrości. Końcówka obiektywu nie obraca się, ani nie wydłuża. Na odwrót jest również to, że to aparat przykręca się do szkła. Aby zrobić zdjęcie pionowe, po prostu przekręcamy kamerę, a optyka pozostaje nieruchomo na statywie.

1200 mm to ogniskowa dla aparatu z pełną klatką, bądź na film 35 mm. Jeśli jednak zamontujemy do niego lustrzankę z matrycą APS-C, czyli tzw. cropem (mnożnik 1,6x), np. Canona 7D, 550D, 50D itd., uzyskamy odpowiednik ogniskowej 1920 mm! Oczywiście dodatkowo można stosować jeszcze konwertery, które zwielokrotniają ogniskową. Obiektyw posiada silnik USM, dzięki któremu aparat może szybko ustawić ostrość. Zaawansowany system stabilizacji obrazu został w tym przypadku wyparty przez solidny statyw.

Źródło: wikipedia

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)