Obiektywy bez kompleksów część II - potwory z historii
Lata sześćdziesiąte mogą nam się kojarzyć ze szczytem popularności zespołu The Beatles, legendarnym festiwalem Woodstock czy wojną w Wietnamie. Ale w świecie techniki fotograficznej był to okres, kiedy narodziły się obiektywy-potwory. Powstały wtedy takie giganty jak legendarny Reflex-Nikkor 2000mm f/11 czy 100-kilowy Canon o ogniskowej 5200mm. Obiektyw ostrzył od 120 metrów, a jego zasięg to 30 do 52km!
To dopiero bestia, 100kg wagi! Obiektyw wykorzystywany również w telewizji ma możliwość podpięcia normalnego aparatu. Jego wymiary to 190 cm (długość) x 50 x 60 cm (szerokość).
30km do 52km to obszar, który Canon TV 5200 mm potrafi ?ściągnąć? fotografowany obiekt. Potwór od Canona powiększy obiekt 100 razy bardziej, niż klasyczny obiektyw 50mm. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 120 metrów.
Podobno wyprodukowano tylko 3 sztuki telewizyjnego giganta. Jak podaje producent super teleobiektywy z serii Canon TV nie były robione ręcznie, tylko na specjalnych maszynach. Jedna z nich powędrowała do Chin. Kilka miesięcy temu właściciel próbował wystawić super telezoom na eBay. Cena wywoławcza wynosiła jedyne 55 000 USD. Koszt wysyłki pokrywa kupujący ; ) Niestety nie wiem jaki był rezultat aukcji, gdyż nie jest ona już dostępna w sieci.
Zobacz też oryginalną broszurę Canona
?Poręczny obiektyw odpowiedni do fotografowania mocno oddalonych obiektów. Jedną z jego wspaniałych cech jest niewielka waga - 11kg? - to cytat z oryginalnego katalogu Canona. To rzeczywiście niezła waga, jak na lata 60-te. Minimalna odległość fotografowanego obiektu dla tego super teleobiektywu to 20m. Szarą tubę można podpiąć również do kamer telewizyjnych.
Podobno obiektywy tego typu wykorzystywano na olimpiadzie w Tokyo w 1964 roku.
Zobacz też oryginalną broszurę Canona
Najmniejszy z serii Canon TV. Imponująca jasność tego obiektywu sprawiała, że był wykorzystywany głównie do fotografii sportowej w halach. Waży 15kg i ostrzy od 20m.
Zobacz też
Zaprezentowany w 1972 roku gigant to najdłuższy komercyjnie produkowany super teleobiektyw Canona do 1993 roku, kiedy to pokazano sławnego Canona EF 1200mm f5.6L USM. Obiektyw przybliża fotografowany obiekt 24x w stosunku do normalnego zdjęcia "szkłem" 50mm. Jego waga to 6.2 kg.
Trudno powiedzieć cokolwiek więcej, niż przeczytacie na stronie Photography in Malaysia.
Czterokilogramowy Zuiko należał w latach 60-tych do najlżejszych super teleobiektywów w swojej klasie. Zaprojektowany przez niemieckich inżynierów posiadał bardzo prostą konstrukcję - 5 elementów w 5 grupach. Przysłonę można było w nim przymknąć aż do f/45.
Nikon określa go jako ?najdłuższy komercyjne produkowany obiektyw lustrzany w historii?. Znalazł się w ofercie sprzedaży w 1968 roku. Super teleobiektyw waży 17.5 kg, był ustawiany na montażu widłowym o wadze 7.5kg, a ostrość można było ustawić dopiero od 20m. . Jak widać optyka zrobiła duży postęp. Ostatnio Carl Zeiss skonstruował obiektyw o ogniskowej 1700mm f/4. Tyle, że gigant waży ponad 250kg!
Według nieoficjalnych danych wyprodukowano prawie 1000 sztuk Nikkor 2000 mm. Aż nie chce się wierzyć w te dane. Trudno jest sobie wyobrazić praktyczne zastosowanie 25-kilowego teleobiektywu produkowanego na indywidualne zamówienia.
Jest to najdłuższy klasyczny teleobiektyw Nikona. Dostępny w sklepach od połowy lat 60-tych. Co ciekawe początkowo zastosowano wyjątkowo prosty układ optyczny złożony tylko z 5 soczewek.
W latach 70-tych unowocześniono ten super teleobiektyw. Starsza wersja pozwalała na ustawienie ostrości od 43m, nowy model już od 14m i ważył tylko 3.8 kg. Tak wielki postęp zawdzięczano głównie wprowadzeniu wewnętrznych ogniskowych. W sumie Nikkor 1200 mm f/11 był produkowany w aż pięciu wersjach od 1964 do 1985 roku.
Wśród takiej konkurencji ten lustrzany teleobiektyw można określić jako poręczny albo nieduży. Nikkor był produkowany w rożnych odmianach od 1966 do 2005 roku. Super teleobiektyw daje aż 20-krotne powiększenie. Wymiary 12x24x19cm, a waga to prawie 2kg.
Już niedługo na Fotoblogii przedstawimy serię dotyczącą najmniejszych obiektywów świata. Zapraszamy!
Zobacz też: Obiektywy bez kompleksów, część I
Fotografia na początku - abangbay @ Malaysia